Anasayfa » İşte bir ülke daha kripto parayı yasakladı!
Kripto Para

İşte bir ülke daha kripto parayı yasakladı!

afganistan-kripto-para-yasaklandı
Afganistan kripto para faaliyetlerini yasa dışı ilan etti. Ülkedeki 16 kripto borsası kapatıldı ve ilgili kişiler tutuklandı.

Taliban’ın yönetimindeki Afganistan, nerdeyse üç ay önce kripto para ticaretini yasaklamıştı. Geçtiğimiz gün Afganistan Merkez Bankası, 16 kripto borsasını kapattığını duyurdu. Afganistan Suçla Mücadele Başkanı Sayed Shah Sa’adat’a kripto paralar için: ‘kara para aklamayı kolaylaştırıyor ve dolandırıcılığa davetiye çıkartıyor’ ifadelerini kullandı.

Sayed Shah Sa’adat yaptığı açıklamada, “Merkez bankası bize tüm para borsalarının, bireylerin ve iş insanlarının Bitcoin olarak adlandırılan sahte dijital para birimleri ticareti yapmalarını durdurma emri verdi” dedi.

Sa’adat’a ayrıca kripto para ticareti yaptığı belirlenen bazı kişilerin serbest bırakıldığını ve 13 kişinin ise tutuklandığı haberini doğruladı. . Yine de işin enteresan tarafı, Afganistan’daki birçok kişi kripto paralara hala güveniyor. Kripto Benimseme Endeksi’ne göre ilk 20 ülkeden biriydi.

Kripto paraların tüm dünya ülkeleri birbirinden farklı yorumluyorlar. Örneğin, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, kripto para ile ödeme yapmanın karmaşık durumları kolaylaştırdığını ve maliyetleri azalttığını iddia etti.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!