Anasayfa » İsviçre Bankasında Binlerce Hesap Bilgisi Sızdırıldı
Finans Yaşam

İsviçre Bankasında Binlerce Hesap Bilgisi Sızdırıldı

İsviçre Bankasından Binlerce Hesap Bilgisi Sızdırıldı

İsviçre’de bulunan ve dünyanın en önemli bankalarından biri kabul edilen Credit Suisse, büyük bir skandalın gündeminde yer aldı. Bir muhbirin 30 bine yakın hesapta bulunan 100 milyar dolardan fazla mevduata sahip müşterinin verilerini basına sızdırmasıyla büyük bir skandala imza attı. İsviçre bankacılık tarihinin en büyük skandallarından biri olan sızıntıda, devlet başkanları ve aile üyeleri, yüksek mevkideki bürokratlar, büyük holding sahipleri, iş insanları, şüpheli savaş suçluları, insan kaçakçıları ve generallerin bilgileri yer alıyor.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine sızdırılan bilgiler, Credit Suisse bankasının, şüpheli savaş suçluları, insan kaçakçılığı yapan ya da rüşvetle suçlanan bir çok devlet yöneticisinin paralarını uzun yıllardır muhafaza ettiğini gösterdi. Bilgileri sızdıran muhbir ise İsviçre’deki banka gizlilik kanunlarının etik dışı olduğunu ve bu kanunun İsviçre bankalarının vergi kaçakçılarının ana iş ortağı olmasına yardım ettiğini belirtti.

 Dünyanın değişik ülkelerinden gazetecilerin içinde yer aldığı (OCCRP) Organized Crime and Corruption Recording Project (Örgütlü Suçlar ve Rüşvet Haber Projesi) sızdırılan verileri 47 medya kuruluşundan 163 gazeteci inceledi ve raporladı. İsviçre Sırları (Suisse Secrets) belgelerinde, 1940’lı yıllardan başlayarak 2010’lu yıllara kadar bankada açılan 18 binden fazla banka hesabından ve 30 binden fazla hesap sahiplerinin bilgileri yer alıyor.

Açıklanan İsimler Arasında Kimler Var?

Açıklanan isimler arasında en dikkat çekici olanlar,Ürdün Kralı Abdullah, Arap Baharı’nda devrilen eski Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in oğulları, Pakistan istihbarat şefi General Ahater Abdurrahman’ın oğulları ve İtalya’nın en büyük organize suç örgütü Ndrangheta’ya yakın isimlerden Antonio Velardo, Armen Sarkisyan (Ermenistan eski Cumhurbaşkanı),Kasım Cömert Tokayev (Kazakistan Devlet Başkanı), Nursultan Nazarbayev (Kazakistan eski devlet başkanı), Samir Rifai (Ürdün eski Başbakanı), Abdelaziz Bouteflika (Cezayir eski Cumhurbaşkanı), Pavlo Lasareno (Ukrayna eski Başbakanı), Iyada Allawi (Irak eski Başbakanı), Ihor Kolomoiskiy (Ukraynalı oligark), Eduard Seidel, Khalaf Al-Dulimi (Irak eski istihbarat başkanı), Carlos Luis Aguilera Borjas (Venezuela eski istihbarat daire başkanı), Ghaleb Mutaher Al-Qamish (Yemen eski istihbarat daire başkanı) ve Tunus, Libya, Suriye ve Yemen gibi ülkelerden üst düzey hükümet yetkililerinin de özellikle ‘Arap Baharı’ döneminde ellerindeki paraları İsviçre bankasındaki hesaplarına aktardıkları biliniyor.

Credit Suisse’den Açıklama

Credit Suisse, rapordan sonra kanuna aykırı herhangi bir uygulama yapmadığı açıklamasında bulundu. Banka, konuya ilişkin açıklamasında usulsüzlük iddialarını reddederek, uyum ve kontrol prosedürlerini güçlendirmeyi sürdürdüğünü ve risk yönetimi stratejisini merkezine koyduğunu savundu. Ayrıca yapılan açıklamada raporda paylaşılan bilgilerin yanıltıcı olduğu ve gerekli bilgilerin tamamıyla paylaşılmadığı iddia edildi.

Fransız Le Monde gazetesi, Credit Suisse’in suç ve yozlaşmayla elde edildiği bilinen paraları tutarak uluslararası bankacılık kurallarını ihlal ettiğini belirtti. 

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!