Anasayfa » 16 yıllık iPhone 63 bin dolara satıldı!
Flaş Haber Teknoloji

16 yıllık iPhone 63 bin dolara satıldı!

LCG Auctions tarafından açık arttırma ile satışa sunulan Amerikan teknoloji şirketi Apple’ın ilk nesil akıllı telefonu iPhone, 63,356.40 $ yani gerçek fiyatının 100 kat üzerinde alıcı buldu.

2 Şubat 2023’de 2500$ ile başlayan açık arttırmaya 10 alıcı katıldı ve 27 kez teklif yükseltildi. Piyasaya çıktığı zamanki fiyatı olan 599$ olan iPhone Model A1203 MA712LL/A 8GB, açık arttırma sonunda 63,356.40 dolara yeni sahibini buldu. 2007’den itibaren çok istenen orijinal ambalajlı birinci nesil orijinal Apple iPhone, üst düzey koleksiyoncular arasında yaygın olarak mavi çipli bir ürün olarak kabul ediliyor.

Hayatımızın en önemli ve her yerde bulunan icatlarından biri olan iPhone, ilk olarak Steve Jobs tarafından 9 Ocak 2007’de MacWorld San Francisco’da tanıtıldı. Beş aydan biraz daha uzun bir süre sonra, 29 Haziran’da perakende satışta 499$ – 599$ arasında fiyatlarla piyasaya sürüldü. Orijinal iPhone, 4/8 GB depolama, yenilikçi bir dokunmatik ekran, 2 megapiksel kamera ve bir web tarayıcısı içeriyordu. İkonik kutu, ekranda 12 simgeyle iPhone’un gerçek boyutlu bir görüntüsünü içeriyordu. Kısa sürede Apple’ın en başarılı ürünü haline geldi, akıllı telefon endüstrisini sonsuza dek değiştirdi ve 2007’de Time Magazine Yılın Buluşu seçildi.

Geçen yılın Ağustos ayında 35.414 $ ve Ekim ayında 39.339 $’lık fiyatlarla açık arttırmalarda alıcı bulan birinci nesil iPhone, Wall Street Journal, CNBC, Fox Business ve diğerleri de dahil olmak üzere büyük kuruluşların haberlerinde geniş yer almıştı. Kültürel açıdan ilgili koleksiyonlara olan ilginin hızla arttığına şüphe yok. Bu yüksek satış rakamlarına rağmen, birçok kişi bu sektörün hala emekleme aşamasında olduğuna inanıyor ve bu tarz ürün koleksiyonlarının ileride daha çok değerleneceği yorumlanıyor.

Telefonun asıl sahibi Karen Green tarafından satışa çıkarılan ve ilk olarak ortak televizyon programı “The Doctor & The Diva”nın Treasure Hunt bölümünde paylaşılan harika bir arka plan hikayesiyle yayınlandı. Neredeyse 16 yaşında olan iPhone, önde ve arkada keskin köşeler, zengin renkler ve “temiz kutu” özelliklerini sergileyerek muhteşem bir şekilde duruyor. Arka taraftaki etiketler mührün altında bozulmamış durumda ve raf aşınması minimum düzeyde. Bu ürün, Ekim ayında rekor kıran satıştan bu yana müzayedelerde satışa çıkan kabul edilebilir durumdaki ilk orijinal iPhone. Hem koleksiyonculara hem de yatırımcılara büyük çekiciliği olan gerçekten dikkat çekici bir parça.

Açık arttırmada ulaşılan rakamları yüksek olarak yorumlasak da ileriki dönemler bu tarz ürünlerin değerlerinin çok daha fazla artacağı görülüyor.

Yazar Hakkında

Ece Karaca

Ekonomist, Yazar.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!