Anasayfa » AB Komisyonundan WhatsApp’a Mektup
Teknoloji

AB Komisyonundan WhatsApp’a Mektup

AB-komisyonundan-WhatsAppa-mektup

AB Komisyonundan WhatsApp’a Mektup

Avrupa Birliği (AB), Meta’nın (Facebook) mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın kullanıcılarını ”kişisel verilerin kullanımı” hakkında daha iyi bilgilendirmesi gerektiğini bildirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu tüketicileri koruma makamları, WhatsApp yönetimine açık mektup gönderdi. AB Komisyonu mektupta WhatsApp yönetiminden, 2021’de hizmet koşulları ve gizlilik politikası hakkında yaptığı değişikliklere açıklık getirmesi istendi. Yapılan değişikliklerin, Avrupa Birliğinin tüketici koruma kanununa uygun olduğunun garanti edilmesi talep edildi.

Avrupa Birliği Ne İstiyor?

AB Komisyonu WhatsApp yönetiminden, 2021’de hizmet koşulları ve gizlilik politikası hakkında yaptığı değişikliklere ilişkin daha aydınlatıcı bilgi verilmesini istedi.

2021 yılında yapılan değişikliklerin, Avrupa Birliğinin tüketici koruma kanununa uygun olduğunun garanti edilmesini talep etti.

Komisyonunun adaletten sorumlu üyesi Didier Reynders“WhatsApp, kullanıcıların neyi kabul ettiğini tam olarak anlamasını sağlamalıdır.” ifadesini kullandı.

Reynders,” WhatsApp’ın endişelerimizi nasıl gidereceğine yönelik somut taahhütlerle kendilerine geri dönmesi için şubat sonuna kadar süresi olduğunu’‘ ifade etti.

Yapılan Değişiklik Tepki Çekmişti

Meta (Facebook)’nın popüler uygulaması WhatsApp, 4 Ocak 2021‘de birçok ülkede yeni “kullanıcı hizmet koşulları ve gizlilik ilkesi” yayınlamıştı.

Yeni açıklanan sözleşme maddelerinden birçoğu tepkilere neden olmuştu. Bunların başında kullanıcıların kişisel verilerini Facebook ile paylaşma zorunluluğu geliyordu.

WhatsApp tarafında tüm kullanıcılara gönderilen sözleşmeyi kabul etmeyenlerin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren uygulamayı kullanamayacağı açıklanmıştı. Gelen İtirazlar üzerine şirket yönetimi, Mayıs ayına kadar sürenin uzatıldığını açıkladı.

WhatsApp uygulamasının kullanıcılarını “kabul etmeye zorladığı” sözleşme AB tarafından kabul edilmedi ve Avrupa’da geçerli olmadığı belirtilmişti. WhatsApp Uygulaması, Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanıcıları için farklı bir hizmet sözleşmesi sunmuştu.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!