Anasayfa » ABD ADP Verisi Dengeleri Değiştirebilir
Döviz

ABD ADP Verisi Dengeleri Değiştirebilir

dolar-euro-doviz
dolar-euro-doviz
Borsa İstanbul haftanın yüzde 0,65 artışla 1.408,81 puandan kapanırken işlem hacmi 15,1 milyar TL oldu. Dün açıklanan enflasyon verisine kayıtsız kalan dolar/TL seansın sonuna doğru yükseldi. Açıklanan bilançolarla birlikte Borsa İstanbul’daki yükseliş aşamasının devam etmesi bekleniyor.

Borsa İstanbul haftanın yüzde 0,65 artışla 1.408,81 puandan kapanırken işlem hacmi 15,1 milyar TL oldu. Dün açıklanan enflasyon verisine kayıtsız kalan dolar/TL seansın sonuna doğru yükseldi. Açıklanan bilançolarla birlikte Borsa İstanbul’daki yükseliş aşamasının devam etmesi bekleniyor.

Dün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,80, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 18,95 artış kaydetti. On iki aylık ortalamalara göre enflasyon oranı ise yüzde 15,15 olarak gerçekleşti. III. Enflasyon raporuna göre TCMB, 2021 yıl sonundaki enflasyon tahmini yüzde 12,2’den 14,1’e, 2022 yıl sonunda yüzde 7,5 olan tahmini yüzde 7,8’e yükseltti. Yılın son çeyreğinde belirli bir şekilde düşüş eğiliminin görüleceği belirtilirken politika faizinin enflasyon oranı üzerinde kalmaya devam edeceğinin üzerinde duruldu. Temmuz ayı enflasyon oranının beklentinin üzerinde yıllık yüzde 18,95 seviyesinden gerçekleşmesi sonrasında bir önceki ay 1,47 puan olan reel getiri 0,05 puana geriledi.

Enflasyon raporunun yayımlandığı gün basın toplantısında konuşan Başkan Kavcıoğlu’nun “ÜFE yükselince TÜFE’nin de yükseleceği algısının yaratılıyor olacağına” ilişkin yorumları sonrasında gözler ÜFE’ye çevrilmişti. ÜFE, 2020 Temmuz ayında yıllık yüzde 8,33 artış gösterirken 2021 Temmuz ayında yüzde 44,92 artış gösterdi. ÜFE’de yıl içerisinde görülen sert yükselişte, artan emtia fiyatları ile yaşanan arz kesintileri ve Türk lirasındaki değer kaybının önemli etken olduğunu görebiliriz. Endeksler arasında geçişkenliğin artması halinde TÜFE’deki seyir artarak devam edebilir. Politika faizinin enflasyonun üzerinde kalacağının vurgulanması sonrasında 12 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan TCMB PPK toplantısı yakından takip edilecek. Enflasyondaki seyrin yaz boyunca devam etmesi faiz tartışmalarını artıracaktır. Buna ek olarak, delta varyantı kaynaklı vaka sayılarının artmasıyla birlikte tekrardan kapanma haberlerinin açıklanması ekonomiler üzerindeki stresi artırıyor. Eylül ayı itibarıyla FED’in varlık programında değişikliğe gitmesi ve faiz artışı ortamına piyasaları hazırlaması gelişmekte olan ülke piyasalarında önemli etkiye sahip olacaktır.

ABD’de gözler Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinde. FED Yönetim Kurulu Üyesi Bowman, iş gücü piyasasının COVID-19 salgının etkilerinden kurtulmasının zaman alacağını söyledi. Açıklanan son istihdam rakamlarına bakıldığında Delta varyantı kaynaklı endişelerle beraber eski seviyenin çok altında olduğu görülüyor. Salgının dönemi etkileri hâlâ sürerken ABD ekonomisindeki işsiz sayısının 10 milyon civarında olduğu konuşuluyor. ABD tahvil getirilerindeki geri çekilme devam ediyor. Yaşanan gelişmeler sonrasında 1,14 seviyelerini gören 10 yıllık ABD tahvilleri için seyrin devam etmesi bekleniyor.

Delta varyantının etkisi her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Ülkemizde vaka sayıları artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre yeni hasta sayısı 24.832 olurken 126 vatandaşımız hayatını kaybetti. Vefat eden kişi sayısındaki artış endişeleri artırıyor.

USDTRY

Türkiye‘de enflasyon son zamanların en yüksek seviyesi 18,95’ çıktı. 12 Ağustos’ta yapılacak olan PPK toplantısı yakından takip edilecek. ABD İmalat PMI verisi beklentinin hemen altında 59,5 seviyesinden gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri gerilemeye devam ediyor. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,44 ve 8,50 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,35 ve 8,28 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Dün açıklanan Türkiye TÜFE endeksi beklentinin üzerinde yıllık yüzde 18,95 aylık ise yüzde 1,80 olarak açıklandı. ÜFE – TÜFE arasındaki makas açılmaya devam ediyor. Avrupa Bölgesi PMI verisi beklentinin hemen üzerinde 62,8 seviyesinden gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen kurda 10,00 ve 10,05 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 9,90 ve 9,85 destek seviyeleri önemini koruyor.

ABD 10 yıllık tahvilleri 1,14 seviyesinde işlem gördü. Avrupa Bölgesi PMI verisi beklentinin hemen üzerinde 62,8 seviyesinden gerçekleşti. ABD’de aynı veri açıklanırken Avrupa’nın aksine beklentinin altında 59,5 seviyesinden gerçekleşti. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1890 ve 1,1905 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1850 ve 1,1835 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

Dolar endeksinde yaşanan geri çekilmenin devam etmesi halinde Ons Altın’da yukarı yönlü hareket oluşabilir. ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki geri çekilme sonrasında gözler Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinde. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması yönünde 1820 ve 1835 dolar direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1805 ve 1790 dolar destek seviyeleri yakından izlenecek.

ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki geri çekilme devam ediyor. ABD PMI verisi beklentinin altında 59,5 seviyesinden gerçekleşirken İngiltere PMI verisi beklenti dahilinde 60,4 seviyesinden gerçekleşti. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3950 ve 1,3975 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3900 ve 1,3880 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

Japonya hizmet PMI verisi Temmuz ayında beklentinin hemen üzerinde 47,4 seviyesinde gerçekleşti. Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi Temmuz ayında aylık 0,2 yıllık -0,1 artış gösterdi. Tokyo Olimpiyatları nedeniyle vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 110,00 ve 110,50 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 108,40 ve 107,70 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

Brent Petrol

Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan haftalık verilere göre ham petrol stokları 0,879M varil azalış gösterdi. Dünya genelinde vaka sayılarındaki artışın devam etmesi büyüme endişelerini artırıyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent petrolde 72,90 ve 73,50 dolar direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması durumunda ise 71,60 ve 70,40 dolar destek seviyeleri önemli..

Gram Altın

Beklentinin üzerinde gelen enflasyon oranı sonrasında kurda bir hareket görülmezken ons altın tarafındaki yatay hareket gram altındaki seyri belirginleştiriyor. Gram altında yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 495 ve 500 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması halinde ise 485 ve 480 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önemli.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!