Anasayfa » Android mi yoksa İOS mu daha güvenli?
Teknoloji

Android mi yoksa İOS mu daha güvenli?

Android-mi-ios-mu-daha-guvenli
Gelişen teknoloji ile birlikte teknoloji dünyasında güvenlik sorunu her geçen gün daha fazla önem arz ediyor.

Akıllı telefonlar artık hayatımızın tamamen ayrılmaz bir parçası konumuna geldi. Akıllı telefon markaları da daha çok kişiye ulaşmayı hedeflerken, işletim sistemleri yarışı da hız kesmeden devam ediyor. Diğer yandan “Android mi yoksa İOS mu” tartışmaları da giderek büyüyor.

iOS güvenlik konusunda öne çıkıyor

Beyond Identity adlı şirket, işletim sistemlerinin rekabetinde en önemli faktörlerden biri güvenlik olduğunu ifade eden şirket, bu yönde yaptığı araştırmada 1003 Amerikalıyla insanların işletim sistemi tercihleri adı altında anket sonuçlarını paylaştı.

iOS mu Android mi

Sonuçlara göre ABD’li Android kullanıcılarının yüzde 25’i iOS’a geçmeyi planlıyor. Yüzde 49’unun olası geçişinin arkasındaki neden ise iPhone’un daha güvenli olduğunu düşündüklerini söyledi. Yapılan ankette, Android’e karşı daha çok iOS kullanıcısı hiçbir güvenlik ihlali yaşamadığını belirtti.

Sonuçlara göre ayrıca, Apple kullanıcılarının güvenlik konusunda daha titiz olduklarını da ortaya koyuyor. Ankete göre iOS kullanıcıları çok daha fazla 4 haneli şifre kullanırken, Apple sahipleri ise 6 haneli şifre ve yüz tanıma gibi özellikleri kullanıyor.

Ankete katılan Android kullanıcılarının yüzde 25’i güvenlik sebepleri ile iOS’a geçmeyi planlıyorlar. Diğer yandan Apple kullanıcılarının yüzde 36’sı ise Android’e geçebileceğini belirtiyor. Bu noktada ise daha fazla uygulama ve marka seçeneği açık kaynak yazılımı kullanım rahatlığı ve diğer sistemlerle tam entegre ön planda bulunuyor.

Android mi ios mu daha güvenli?

Apple’ın iPhone’ları Android telefonlardan daha çabuk ve geniş kapsamlı güncelleme alıyor. Bu açıdan iOS’li cihazlar bulunan güvenlik açıklarına karşı daha hızlı koruma getiriyor.

Android işletim sistemi açık kaynaklı bir yazılım olduğu için hem geliştirilmeye çok açık oluyorken, aynı zamanda diğer tehlikelere karşı da oldukça savunmasız kalıyor.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!