Anasayfa » Apple’dan İşe Alımları Yavaşlatma Kararı
Ekonomi Teknoloji

Apple’dan İşe Alımları Yavaşlatma Kararı

Apple-ise-alimlari-yavaslatti

Apple İşe Alımları Yavaşlatma Kararı Aldı

ABD’li teknoloji şirketi Apple, gelecek yıl işe alımları ve planlanan harcamaları kısıtlamayı planlıyor. Apple’ın gelecek yıl için işe alımları ve şirket içindeki bazı ekipler için yapılması planlanan harcamalarını azaltacağı belirtildi. Teknoloji devi Apple’ın, Microsoft, Google, Tesla ve Facebook gibi şirketlerin aldığı yavaşlama politikasına katılması ABD ekonomisinin resesyona gireceğine dönük endişeleri daha da tetikledi.

Bloomberg’in yaptığı habere göre teknoloji devi Apple’ın, dünyada küresel çapta yaşanan ekonomik durgunluk ve ABD ekonomisinin resesyona gireceğine dair çıkan haberler neticesinde, gelecek yıl için olası ekonomik durgunlukla mücadele edebilmek için işe alımları yavaşlatmayı ve harcamaları azaltmayı planladığı belirtildi.

Geçen ay ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele etmek amacıyla 1994 yılından bu yana en yüksek faiz artışına gitmesi ve bu sert kararların devam edeceğine dönük işaretler ABD piyasalarındaki resesyon endişelerini yükseltmişti.

Teknoloji devi Apple’ın, yaşanması ön görülen ekonomik belirsizlikler karşısında daha ihtiyatlı olma ihtiyacından kaynaklandığını henüz şirket geneline yayılan bir politika olmadığı belirtildi.

Uygulanacak politikaların şirketteki tüm birimleri etkilemeyeceği belirtilirken, Apple’ın planlanan ürün tanıtım takvimini gerçekleştireceği belirtildi.

Apple’ın bazı birimlerde ki ekiplerini yüzde 5-10 arasında büyütmesi bekleniyordu. Ayrıca Apple, bazı boşalan pozisyonlarda da işe alımları yeniden gözden geçirmeyi planlıyor.

Apple Hisselerinde Değer Kaybı

Teknoloji devi Apple’ın hisse değeri, yavaşlama ve harcama azaltma haberlerinin piyasaya yayılmasıyla birlikte eksiye geçerek 1,6 düşüşle 147,6 dolarda işlem görmeye başladı. Apple’dan ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Dünya borsalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Temmuz ayında 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceğine ilişkin beklentilerle gelen pozitif seyir, Apple’ın gelecek yıl işe alımları yavaşlatacağı, işçi sayısını azaltabileceğine ve şirket karlılığının düşebileceğine yönelik haberlerle negatife döndü ve sekteye uğradı.

Teknoloji Devlerinden Yavaşlama Açıklaması

Temmuz ayı başlarında teknoloji devi şirketleri Facebook, Amazon, Google, Microsoft ve Twitter da işe alım oranlarında azaltma ve harcamalarda kısıtlamaya gidileceğini duyurmuşlardı.

ABD’li dev şirketler önümüzdeki dönemde küçülmekten bahsetmezken bu şirketler sadece işe alım oranını azalttığını açıkladı. Ancak yaşanan ekonomik gelişmeler sonrası bazı şirketler küçülmeye işaret eden politik adımlar atmaya başladılar.

Microsoft, geçen hafta yeniden yapılanmanın bir parçası olarak bazı pozisyonları ortadan kaldırdığını açıkladı.

Tesla Inc., California’da elektrikli araç üretimi yapan bir tesisini kapattığı için otopilot ekibinde çalışan yüzlerce işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin çoğunluğunun saatlik çalışanlar olduğu ifade edildi.

Tesla CEO’su Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda maaşlı personelin yüzde 10’unu azaltmayı planladığını ve giderek sarsılan ekonomik ortamda işten çıkarmaların gerekli olacağını söylemişti.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!