Anasayfa » Apple’ın Geliştirdiği AirTag cihazları Takip Cihazlarına  Dönüştürüldü
Teknoloji Yaşam

Apple’ın Geliştirdiği AirTag cihazları Takip Cihazlarına  Dönüştürüldü

Air-tag-takip-cihazina-donusturuldu

Apple’ın Geliştirtiği AirTag cihazları Takip Cihazlarına Dönüştürüldü.

AirTag (Beni Bul) son günlerde yaşanan olumsuz durumlar yüzünden, Apple cihazın güvenlik ayarlarını değiştirdi. Yapılan son araştırmalar, bu cihazların insanların takip edilmesi için kullanıldığını meydana çıkarmıştı. BBC, geçen hafta yayımladığı bir haberde bazı kadınların gizlice AirTag cihazlarla takip edildiğini ortaya koymuştu.

Air Tag Nedir?

Apple’in geliştirdiği nesnelerin kaybolduğunda kolayca bulunmalarının sağlayan bir teknolojiyi kullanıma soktu. Anahtar ya da cüzdan gibi nesnelere takılan küçük aletler şeklindeki AirTag, Apple’ın ‘Beni Bul’ ağı kullanılarak bu nesnelerin yerleri tespit ediliyor ve kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Apple’ın tanıtım kampanyasında ”AirTag takılıysa çok da endişelenmenize gerek olmayabilir. Bul uygulamasındaki yeni nesneler sekmesine giderek yerleşik hoparlörden bir ses çalın veya “Hey Siri, cüzdanımı bul” deyin. Koltuğun altında veya yan odada mı kalmış? Sesi takip edin ve cüzdanınızı kolayca bulun.” sloganıyla piyasaya sürülmüştü.

Hanımlar Dikkat! Çanta ve Kişisel Eşyalarınızı Kontrol Etmeyi Unutmayın

BBC, geçen hafta yayımladığı bir haberde bazı kadınların gizlice AirTag cihazlarla takip edildiğini ortaya koymuştu.

Kadınlardan biri, çantasının içinde Air tag bulduğunu açıklamıştı. Bazı kadınlar ise anlayamadıkları şekilde takip edildiklerini açıklamışlardı. BBC’nin haberinden sonra gerçek ortaya çıktı ve kadınların Air Tag cihazlarla takip edildiği anlaşıldı.

Dijital haklar kuruluşu Electronic Frontier Foundation’da siber güvenlik direktörü Eva Galperin, “Çalınan nesneleri bulmaya yarayan bir nesne yarattığınızda takip için de mükemmel bir araç yaratmış olursunuz” dedi.

Apple’den Konuyla İlgili Açıklama Yapıldı

Apple ise BBC’ye yaptığı açıklamada müşterilerinin güvenliğini ciddiye aldığını belirtmişti. Apple’dan hafta başı yapılan açıklamada Air Tag’ın güvenlik ayarlarının değiştirildiği duyuruldu. Şirket ayrıca kullanıcıların kendilerini ve verilerini nasıl güvenli tutabileceklerine ilişkin yeni bir güvenlik rehberi yayımlandı.

Şirketin Kişisel Kullanıcı Güvenlik Rehberi’nde, “teknoloji yüzünden taciz edildiği ya da takip edildiğinden endişe duyan kişilere destek verilebileceği” belirtiliyor.

Kulanıcıların istenmeyen bir AirTag cihazıyla karşılaştıklarında neler yapabilecekleri de rehberde anlatılıyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanlar, kadınların dışarı çıktıklarında mümkün olduğunca çantalarını göz önünde tutmalarını, çanta ve kişisel eşyalarını belirli aralıklarla kontrol etmelerini tavsiye ediyor.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!