Anasayfa » Apple’ın ödeyeceği tazminat Türkiye’yi kapsıyor mu?
Teknoloji

Apple’ın ödeyeceği tazminat Türkiye’yi kapsıyor mu?

apple-kullanicilarina-tazminat
Apple, 2015’ten kalma bir davada anlaşma yoluna gitti ve kullanıcılarına toplamda 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Sık sık karşımıza bu tarz dava olayları ile gelen şirket Apple, son olarak yine benzer bir olayla gündeme geldi. Şirket, iPhone 4s nedeniyle 2015’te Apple’ye açılan dava için Apple tazminat ödeyecek.

Apple’ın 2011’de piyasaya sürdüğü iPhone 4s, akıllı telefon piyasasının gelişmesinde önemli rol oynadı.. Dönemine göre teknik özellik ve tasarımıyla kullanıcıların beğenisini kazanan cihazı 60 milyon tane satmıştı.

Apple’nin kullanıcılarına toplamda 20 milyon dolar tazminat ödemesinin asıl sebebi ise iPhone 4s. Zira 2015 yılında kullanıma sunulan iOS 9, akıllı telefonu yavaşlattı ve düşük performansda çalışmasına neden oldu. Bu kapsamda Apple’a aynı yılın aralık ayında New York ve New Jersey‘de yaşayan bir grup kullanıcı tarafından dava edildi.

Davanın gerekçesi ise Apple’ın iOS 9 güncellemesiyle ilgili desteklenen telefonlarda harika performans sağladığı şeklinde sloganlar kullanması. Ama iPhone 4s sahipleri, performans artışının tam tersi cihazlarının daha da yavaşladığını gözlemlediler. Hatta şirketin vermiş olduğu sözü tutmadığını ve kullanıcıları kandırarak bir pazarlama stratejisi benimsediğini söylüyorlar.

Apple ile iPhone 4s kullanıcıları arasında yaklaşık 7 yıl süren dava sonunda sonuçlandı. Şirket, davacılarla anlaşma kararı aldı ve cihaz başına 15 dolar olmak üzere toplamda 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Söz konusu bölgelerde yaşayan ve aynı sorundan mağdur kullanıcıların tazminat alıp alamayacaklarını kontrol edebilmesi için bir de web sitesi oluşturulacak bu sadeye takip gerçekleştirilebilcek. Ama maalesef, Türkiye kullanıcıları bundan yararlanamayacak.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!