Anasayfa » Avrupa Birliği, Türkiye’nin Koronovirüs aşı pasaportunu tanıdığını açıkladı
Flaş Haber Korona Virüs Yaşam

Avrupa Birliği, Türkiye’nin Koronovirüs aşı pasaportunu tanıdığını açıkladı

asipasaportunedenonemli1

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu; Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya tarafından verilen Covid-19 aşı pasaportunu tanıma kararı aldı.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren Covid-19 sertifikasının AB üyesi olmayan ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesine karar verdi.

Ülke giriş çıkışlarında sıkı şekilde kontrol edilen aşı sertifikaları, AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de de geçerli.

Covid-19 sertifikası, her iki doz Covid-19 aşısını yaptıranlara, seyahatten 48 saat önce alınmış negatif test sonucuna sahip olanlara veya son 6 ayda corona virüs geçirdiği için kanında antikor gelişen kişilere veriliyor.

Aşı pasaportuyla, AB’de onaylı Covid-19 aşılardan BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş; son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya ilave kısıtlamalar uygulanmayacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 20 Ağustos Cuma gününden itibaren, Covid-19 aşı pasaportu ve geçerli vizeleriyle birlikte, 27 Avrupa Birliği ülkesine sorunsuz şekilde seyahat edebilecek. Aşı pasaportuna sahip AB vatandaşları da, aynı şekilde Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya’ya gidebilecekler.

Türkiye’de iki doz aşı olan kişiler “Covid-19 Aşı pasaportunu (kartını) e-Nabız üzerinden veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından temin edebiliyor. Aşı pasaportunda ad, soyad, TC kimlik numarası, doğum tarihi, uygulanan aşıların isimleri, aşılanma tarihleri ve üreticileri gibi çeşitli bilgiler bulunuyor.

AB, geçtiğimiz haftalarda İsviçre, Vatikan ve San Marino tarafından verilen Covid-19 aşı sertifikalarını da tanımıştı.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!