Anasayfa » Bilgisayarınız bu tehdit yüzünden yavaşlamış olabilir!
Teknoloji

Bilgisayarınız bu tehdit yüzünden yavaşlamış olabilir!

amd-intel-islemci1
AMD ve Intel işlemcileri için zararlı yeni bir Retbleed saldırısı ortaya çıktı.

AMD ve Intel işlemcilerini kötü etkilendiği yeni bir güvenlik açığı, bilgisayarınızın yavaşlamış olabilir. Her iki işlemcide de gözlemlenen yeni kusur, bilgisayar korsanlarının çekirdek belleğine ulaşmasına olanak sağlıyor.

Retbleed yürütme saldırısı: AMD ve Intel kullanıcıları tehlikede

ETH Zurich’teki iki araştırmacı tarafından keşfedilen yeni çip kusuru, milyonlarca AMD ve Intel kullanıcıları etkileme potansiyeline sahip. Retbleed yürütme saldırısıyla AMD ve Intel çiplerine sızabilen hackerlar, bilgisayarın performansını bile etkileyebiliyorlar.

Çekirdek belleğine erişen ve çipin çalışma hızı etkileyen Retbleed saldırısı, donanım üzerindeki herhangi bir bilgiye yetkisiz erişim hakkı tanıyor. Bu tehdit aktörleri bilgisayarınızın performansını kontrol etmek ile kalmıyor, aynı zamanda şifreleme anahtarlarını, parolaları ve gizli çip dizilerini çözümleyebiliyor.

Henüz bu konuda bilgisayar saldırısına rastlanılmadı. Fakat birden fazla bilgisayarı bulut sistemleri üzerinden paylaşan şirketler özellikle büyük tehlike altına olabilir.

Intel ve AMD sistemlerinde bellek erişimi kazanmak ve bilgi çalmak için kullanılabileceği söyleyen Retbleed’in şimdilik hangi modelleri bilinmiyor. AMD tarafında Zen 1, Zen 1+ ve Zen 2’nin etkilendiği ve Intel’de ise Alder Lake’e kadar olan işlemciler tehlike altında olduğu söyleniyor.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstangram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!