Anasayfa » Blockchain teknolojisi nedir?
Teknoloji

Blockchain teknolojisi nedir?

blockchain-teknolojisi-nedir-teknogoril

Blockchain nedir? Blockchain bir iş ağındaki işlemlerin kaydedilmesi ve varlıkların takibinin sağlama işlemlerini kolaylaştıran, paylaşılan ve üzerinde değişiklik yapılamayan büyük bir defterdir.

  • Varlıklar somut
  • Nakit
  • Toprak
  • Ev
  • Araba
  • Varlıklar soyut
  • Patent
  • Telif hakları
  • Marka
  • Fikri mülkiyetler

Yani somut ve soyut değerli olan her şey blockchain ağında işlem görebilir. Sadece izni olan ağa üyeler tarafından erişilebilen ve değişiklikliğe izin verilmeyen, paylaşılan ve doğru bilgiler sağladığı için bilginin sunulması için en iyi yöntemlerden biridir.

Bir blockchain ağı hesapları, ödemeleri, siparişleri üretimi ve kontrolü ve daha fazlasını takip eder ve şeffaf bir şekilde sunar.

Blockchain’in Temel Öğeleri

Büyük Defter

Ağdaki kullanıcıların, dağıtık bir büyük deftere ve üzerinde oynama yapılamayan kayıtlara erişimleri vardır. Bu ortamda işlemler bir kez kaydedilerek sık görülen aynı işlemi tekrar etme durumları kaybolur.

Sabit Kayıtlar

Yapılan bir kayıt, paylaşılan ortamda kaydedildikten sonra üzerinde oynama yapılamaz. Eğer kayıt bir hata içeriyorsa, hatayı düzeltmek için yeni bir işlem yapılmalıdır ancak her iki işlem de ortamda görülebilir.

Akıllı Sözleşme

İşlemlerin hızlı olması için, blockchain’de akıllı sözleşme adı verilen bir dizi kural depolanır ve bunlar otomatik olarak yürütülür. Bir akıllı sözleşme, kurumsal tahvil aktarımlarına ait koşulları tanımlayabilir. Bir akıllı sözleşme çok farklı konuları içerebilir.

Blockchain Ağlarının Türleri

Genel blockchain ağları

Bitcoinde olduğu gibi herkese açık blockchain’dir. Dezavantajları, çok fazla bilgi işlem gücü gerekmesi, işlemler için çok az gizlilik olması veya hiç gizlilik olmaması ve zayıf güvenlik olabilir. Ama bunlar Blockchain teknolojisindeki en önemli konulardır.

Özel blockchain ağları

Genel bir blockchain ağına benzeyen özel bir blockchain ağıdır. Ağı yöneterek kimlerin katılmasına izin verileceğini kontrol eden, bir uzlaşma protokolünü yürüten ve paylaşılan büyük defteri koruyan tek bir kuruluştur.

İzne tabi blockchain ağları

Özel bir blockchain oluşturan işletmeler genellikle izne tabi bir blockchain oluştururlar. Bu, ağa ve belirli işlemlere kimlerin katılmasına izin verileceği seçilebilir. Katılımcıların katılmak için bir davet ya da izin almaları gerekir.

Konsorsiyum blockchain’leri

Blockchain’i koruma sorumluluğunu birden fazla kişiler yapabilir. Konsorsiyum türü blockchain, tüm ağdaki kişilerin blockchain için izne ve ortak bir sorumluluğa sahip olması gerektiğinde işletmeler içindir.

Blockchain Nasıl Çalışır

Blockchain Avantajları

Daha fazla verimlilik

Ağ kullanılıalrı arasında paylaşılan dağıtılmış bir büyük defter sayesinde, zaman kaybına yol açan kayıt birikintileri olmaz. Akıllı sözleşme ile bir dizi kural depolanıp otomatik olarak yürütülebilir.

Daha fazla güven

Blockchain, Sadece kullanıcılara açık olan bir ağın üyesi olarak, gizli blockchain kayıtlarınızın sadece özel olarak erişim izni verdiğiniz ağ kullanıcılarıyla paylaşılır.

Daha güçlü güvenlik

Tüm ağ kullanıcılarının veri doğruluğu üzerinde ortak karar olmaları gerekir ve doğrulanan tüm işlemler sonsuza kadar kaydedildiğinden bunlar hiçbir şekilde üzerinde oynama yapılamaz. Sistem yöneticisi olsa bile bir işlemi kaldıramaz.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!