Anasayfa » BMW, renk değiştiren yeni arabasını görücüye çıkardı!
Otomobil Teknoloji

BMW, renk değiştiren yeni arabasını görücüye çıkardı!

Araba satın alırken, otomobilin rengi hakkında da bir karar tahsis etmek zorunda kalırız.

Şimdilerde ayrı kişiselleştirme seçenekleri ile otomobillerde birden fazla renk seçeneğinin olduğunu görüyoruz. Oysa gerçi iki öbür renk aralarında belirsiz kaldıysanız, BMW’nin yeni renk değiştiren renk teknolojisi size yardımcı olabilir.

BMW’DEN RENK DEĞİŞTİREN OTOMOBİL: BMW iX FLOW

BMW, çoğu markanın yeni ve teknolojik ürünlerini görücüye çıkardığı Las Vegas’taki CES 2022’de, e-kitap okuyucularda kullanılan elektronik kağıt teknolojisi E Ink’e dayanan renk değiştiren boya teknolojisini sergiledi.

Bu teknoloji tamamen otomobil, ayrı renklere sahip olabiliyor ve istendiği takdirde rengi değişiyor. Bir düğmeye dokunarak tetiklenebilen bu teknoloji, şimdilik beyaz, siyah ve gri renklere destek veriyor.

RENK DEĞİŞTİREN BMW OTOMOBİLİ ÇALIŞMA PRENSİBİ NASIL ?

Aktarılanlar tarafından, elektronik mürekkebe sahip BMW iX Flow’un yüzey kaplamasında, insan saçı kalınlığına eşit çapta milyonlarca mikro kapsül yer alıyor. Bu mikro kapsüllerin her biri, negatif yüklü beyaz pigmentler ve artı yüklü siyah pigmentler içeriyor. Seçilen ayara bağlı olarak, bir elektrik alanı ile uyarılmaları, beyaz veya siyah pigmentlerin mikro kapsülün yüzeyinde toplanmasına neden oluyor ve araç gövdesine istenen gölge veriliyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mert Yolcu