Anasayfa » C++’ın yeni rakibi Google yeni programlama dili!
Teknoloji

C++’ın yeni rakibi Google yeni programlama dili!

carbon-c++-yeni-rakip-geliyor-google
C++’a rakip olarak öngörülen yeni Google Carbon programlama dili hakkında yeni detaylar paylaştı

C++’ın yeri almak isteyen Carbon, bu hefed için popüler programlama dili ile tam uyumlu olarak çalışmak zorunda. C++‘tan Carbon’a geçiş yapmak isteyenler için bu sürecin oldukça kolay olması oldukça fazla önemli.

Google Baş Yazılım Mühendisi Chandler Carruth bu konu hakkında kararsız olanlar veya kafasında soru işaretleri olanlar için yeni detaylar paylaştı. Carruth, daha basit dili ve oldukça sorunsuz API içeri aktarımları ile Carbon’un C++ için güçlü bir selef rolünde olduğunu vurguladı.

Ayrıca erişilebilirlik ve kapsayıcılık konusunda da Carbon’un C++ diline göre avantajları olduğunun altını çizdi. Bu ve benzeri avantajlar ile Carbon’un C++ diline karşı vereceği yarışı hep beraber göreceğiz. Herkesin bildiği gibi bir programı başka bir program diline geçirmek bir programcıyı alışmış olduğu farklı bir dilde yazmasını beklemek oldukça zor.

Carbon büyük ölçüde Google çalışanlarından oluşuyor, yeni programlama dili sadece bununla sınırlı kalmayacak. Ekip, Carbon‘un başarılı bir proje olması için “bağımsız ve topluluk odaklı bir proje” olması gerektiğini vurguluyor.

Şu anda, Google Carbon henüz deneme sürecinde. Carbon’un kaynak kodu hâli hazırda indirilebilir durumda olarak bulunuyor ve Compiler Explorer web uygulaması üzerinden Google Carbon dilini tarayıcınızın üzerinden de inceleyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!