Anasayfa » Çin, milyonlarca dolarlık ekran kartına el koydu
Ekonomi Teknoloji

Çin, milyonlarca dolarlık ekran kartına el koydu

Çin, XFX ekran kartları için yapılan hileyi deşifre etti. Çin gümrüğü, 3 milyon dolarlık ekran kartı konteynerine el koydu.

ABD merkezli Radeon ekran kartı üreticisi XFXÇin gümrüğünde başını büyük belaya soktu. Ekran kartlarının yasa dışı şekilde ithal edildiğini fark eden Çinli yetkililer, 5840 adet XFX Radeon ekran kartına el koydu.

Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da ortaya çıkan videolara göre, XFX markasına ait binlerce ekran kartının konteynerlerindeki fiyat etiketleri hatalı yazılmıştı. Çin gümrük idaresinin hesabından yapılan açıklamada, XFX’in gümrük vergisinden kaçmak istediği iddia edildi. Yüksek ekran kartı fiyatları ve bitcoin madenciliği gibi birçok sebebi olabilir.

Çin, 3 milyon dolarlık XFX Radeon ekran kartına geçit vermedi

Çin gümrük idaresi tarafından Weibo’da yapılan açıklamaya göre XFX, Çin hükümetine ödemek zorunda olduğu gümrük vergisini düşürmeye yönelik başarısız bir girişimde bulundu. Çin haber sitesi MyDrivers ithalat vergisinden kaçmaya ek olarak, XFX’in kripto madencilerinden aldığı ekran kartları yeni ürünler olarak satma potansiyeline sahip olduğunu öne sürdü.

Çin gümrüğünün ekran kartlarına el koymasının ardından, XFX China web sitesinin ve Çinli alışveriş platformu Tmall mağazasının kapalı olduğu fark edildi. Gümrük müfettişleri, daha fazla usulsüzlük olup olmadığını kontrol etmek için çalışmalara başlamış olabilir.

Şu anda XFX markasının gümrük hilesine dahil olup olmadığını belirlemek mümkün değil, ancak yetkililer bu ihtimali göz önünde bulunduruyor. MyDrivers’ın da belirttiği gibi bu yöntem, geçmişte diğer satıcılar tarafından ihracat maliyetini düşürmek, daha düşük fiyatlı modeller sunmak ve vergilerden kaçmak için kullanılmıştı.