Anasayfa » Devops nedir?
Teknoloji

Devops nedir?

DevOps Nedir?
DevOps Nedir?

Yurt dışında son 4-5 yıldır yeni bir teknoloji olarak kullanılan Devops, son1-2 yıldır da Türkiye’de gündeme gelmeye başladı. Kısaca Devops, yazılım geliştiriciler ve Bilgi Teknolojileri personeli arasındaki boşluğu kapatmayı sağlayan bir yazılım geliştirme stratejisidir. 

Daha hızlı, daha iyi uygulama geliştirmeyi, yeni yada revize edilmiş özelliklerin veya ürünlerin son kullanıcıya daha hızlı yayınlanmasını teşvik eden, gelişen bir felsefedir. DevOps uygulaması, uygulama geliştirme ve operasyon ekipleri arasında daha sorunsuz, sürekli iletişim, işbirliği, görünürlük ve şeffaflığı teşvik eder.

DevOps, Bilgi Teknolojileri bölümü içerisinde bulunan iki temel biriminin Geliştiriciler ve Operasyonun bir arada etkili bir iletişim içerisinde beraber çalışmalarıdır. DevOps’u aslında bir yaklaşım olarak değerlendirebiliriz. Yazılım geliştiricilerin alışık olduğu Scrum, Agile, Kanban ve diğer yöntemler gibidir.

Dev Ops nedir?

DevOps nedir? Geliştirici tarafı, uygulamaya ait planları yapmak, uygulamayı oluşturmak, versiyonlamak ve kurmak, güncellemek ve test etmekten sorumludur.
Operasyon tarafı ise hazırlanan uygulamaların ortamını tasarlamak, yayınlamak, gerekli ağ ve güvenlik yapılandırmalarının yapılmasını sağlamak, kaynak kullanımını belirlemek, gerekli izleme araçları ile takibini sağlamak, kaynakları kullanım düzeyine göre kaynak düzeyini ayarlamak ile sorumludur.

Devops nedir? Daha hızlı, daha iyi uygulama geliştirmeyi, yazılım ve güncellemelerin daha hızlı yayınlanmasını teşvik eden, gelişen bir felsefedir.

Bu iki takımın birbirleriyle yaptığı çalışmalar ve iletişim yoğunluğu sayesinde yapılması gereken yenilik ve düzeltmeler çok kısa süre içinde yapıldığı için verim ve başarı yüksek olabilmektedir. Sürekli entegrasyon ve Sürekli Dağıtım mantığı DevOps kavramı ile beraber oluşmaktadır. Ortaya çıkarılan ürünlerin bir otomasyon çevresinde ilerlemesi Dağıtım, Versiyonlama ve Test süreçleri olarak DevOps içerisindeki tüm personelin uygulamanın hazırlanmasından kodlanmasına ve çalıştırılmasına kadar tüm süreçlerden haberi olmasını sağlıyor. Tüm BT sektörü için daha güncel ve zamana uygun bir felsefe. Bu felsefe ve iş yapış şekline adapte olmak bize yeni olan tüm teknolojiler ile daha hızlı tanışmamızı ve alışmamızı sağlıyor.

İşte tüm bu süreç topluluğuna da DevOps adı veriliyor.  Devops, yeniliklere daha açık, daha hızlı ve başarılı olmak anlamına geliyor.

Yazar Hakkında

Deniz Yalçın

Teknoloji Sevdalısı, Yazar, Şair.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!