Anasayfa » Domain Nedir? Domain Uzantıları Nelerdir?
Teknoloji

Domain Nedir? Domain Uzantıları Nelerdir?

domain-uzantıları-nedir

Öncelikle şu sorumuzla başlayalım Domain nedir? Domain (alan adı); hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için bulunan bir isimlendirmedir. Site ismine; .com, .net gibi bir uzantıyla kullanılan alan adı ya da domain denir. Her domain uzantısının farklı bir anlamı farklı uzantılar vardır.

Domain Neden Önemlidir?

Domain yani alan adınız; internette nasıl aranacağınızı ya da nasıl bulunacağınızı temsil eder. Hakkınızdaki ilk izlenimi sunacağı için çok önemlidir.

Akılda kalıcı, göz alıcı, benzersiz hatta yaratıcı bir alan adı seçerek; tanınmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Domainler işinizi yansıtacağından pazarlama stratejilerinde oldukça önemlidir; ürünlerinize ve hizmetlerinize güven duyulmasını sağlar.

1) .com 

commercial kelimesinin kısalması olan com, ticari amaçla oluşturulmuş bir uzantıdır her türlü site için kullanılabilir. En yaygın kullanılan domain uzantısıdır.

2) .org

organization kelimesinin kısaltması olan org, Organizasyonlar için oluşturulmuş bir uzantıdır. Dernekler veya organizasyon firmaları bu domain uzantılarını kullanırlar.

3) .info

information kelimesinin kısaltması olan info, Kendini tanıtmak isteyenler veya ürünlerini tanıtanlar için kullanılır.

4) .edu

education kelimesinin kısaltması olan edu, adından da anlaşılacağı gibi eğitim kurumları için oluşturulmuş bir uzantıdır. Daha çok üniversiteler ve özel okullar bu domain uzantısını kullanır.

5) .gov

government kelimesinin kısaltması olan gov devlet birimleri için oluşturulmuş bir uzantıdır.

6) .net 

network kelimesinin kısaltması olan net, dilimiz de ağ anlamına gelmektedir. Bu uzantıda her türlü amaç için kullanılmaktadır.

Ayrıca ülkelerin bile kendilerine özel domain uzantıları mevcut.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!