Anasayfa » Donald Trump’ın Sosyal Medya Platformu Google Play’den Çıkarıldı
Teknoloji

Donald Trump’ın Sosyal Medya Platformu Google Play’den Çıkarıldı

Truth Social-Googleplay-Kaldirildi

Google, Donald Trump‘ın Sosyal Medya Platformunun Google Play uygulamasından çıkarıldığını açıkladı. Trump’ın sahibi olduğu Truth Social da, şiddete teşvik ve ırkçı söylemler çokça yer alıyor. Google, bu tarz içerikleri yasaklayan politikalarını ihlal ettiği için Truth Social‘in yasaklandığını açıkladı.

Truth Social’dan ”Google Tekelcilik Yapıyor” Suçlaması

Truth Social platformunun CEO’su Devin Nunes, BBC‘ye verdiği bir röportajda Google’ı “tekel” olmakla suçlamıştı. Truth Social, Apple’ın App Store’unda Şubat ayında kullanıcılara sunuldu.

Sosyal medya uygulaması Truth Social, Android telefonlara indirilen uygulamaların büyük çoğunluğunun yer aldığı Google Play’de artık yok. Geçtiğimiz hafta Truth Social’ın CEO’su, uygulamanın kullanılabilir olup olmayacağına ilişkin kararın “Google Play Store’a bağlı” olduğunu açıkladı. Buna karşılık Google, kurallara uymanın Truth Social’nın sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Bir Google sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada “19 Ağustos’ta Truth Social’a standart politikaların çeşitli ihlallerini bildirdik. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği denetlemek için etkili sistemlere sahip olmak, herhangi bir uygulamanın Google Play’de yayınlanması için gerekli hizmet şartlarımızın ön koşullarından biridir” dedi.

Truth Social, Apple Store ile de bir sürü sorun yaşıyor. Kullanıcılar Truth Social’ı indirmede oldukça fazla sorun yaşıyor. Uygulamayı indirenlerin çoğu Truth Social’ı kullanamadı.

Google’den Tavsiye

Google, yaşanan sorunların nasıl aşılacağı konusunda Truth Social’a tavsiyeler sunduğunu açıkladı. Truth Social, kendini “özgür konuşma platformu” olarak tanımlıyor. Truth Social Play Store hizmet koşullarını kabul etmek istemiyor.

Uygulamanın kullanıcı telefonlarının büyük çoğunluğuna indirilebilir olması için Apple Store ve Google Play’de yer alması gerekiyor.

Truth Social’a Gelen Eleştiriler

Truth Social’ın sınırsız konuşma özgürlüğü vaad etmesine rağmen platformun hizmet sözleşmesinde ne söyleyeceğiniz ve söyleyemeyeceğiniz konusunda birçok kuralı var.

Birçok kişi Truth Social’da, dezenformasyon, nefret söylemi ve ırkçılıkla ilgili yapılan paylaşımlardan rahatsız olduklarını da dile getirdi.

Truth Social Türkiye için henüz hizmet sunmuyor.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!