Anasayfa » Elon Musk, İstanbul’un trafik sorununu çözecek!
Teknoloji Yaşam

Elon Musk, İstanbul’un trafik sorununu çözecek!

elon-musk-trafik
Elon Musk, İstanbul’un da içinde olduğu Dünya’nın en kötü trafiğine sahip şehirleri listesinin altına ‘hyperloop’ yorumunda bulundu.

2013 yılında Elon Musk, düşük basınçlı bir geçit aracılığıyla 1000 km/s’den daha hızlı bir ulaşım ağı kurabileceğini söyleyen bir proje yayınlamıştı. Elon Musk, Aralık 2016‘da ise trafik sorununu sona erdirecek çözümler üretmek için The Boring Company‘yi başlattı.

Hyperloop projesini hayata geçirmek isteyen Boring Company, bu hedef doğrultusunda şehirlerle bazı sözleşmeler imzaladı. Şirket, Las Vegas‘ta ise trafiğe karşı ilk projesini başlattı. 4.3 km’lik yeraltı tünelinde insanları taşımak için Tesla araçlar kullanılıyor. Bu proje 46.6 km’ye genişlemeye başlarken, Elon Musk‘ın twitter’daki paylaşımı bu projenin gelişimine işaret ediyor.

Hyperloop büyük şehirlerin trafiğine çözecek!

Elon Musk, İstanbul‘un da yer aldığı Dünya’nın en kötü trafiğine sahip şehirleri sıralamasının altına bir yorumda bulundu. Listenin altına “Tünel isteyenler?” yorumunda bulunan Elon Musk, gelen bazı tünel fikirlerine de cevap verdi.

Hyperloop‘un ulaşımın en hızlı yolu olduğunu savunan Elon Musk, şu ifadeleri kullandı:

Önümüzdeki yıllarda Boring Co, çalışan bir Hyperloop oluşturmaya çalışacak. (Hyperloop) Günümüz teknolojisi ile 2000 milden (3200 km) daha kısa mesafeler için bir şehir merkezinden diğerine ulaşmanın mümkün olan en hızlı yolu. Daha uzun yolculuklar için uzay araçları daha hızlı.

Elon Musk, gelen bir soru üzerine diğer yeraltı tünelleri gibi hyperloop‘un da kasırga gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olacağını da ekledi. Elon Musk, Tweet’inde konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Yeraltı tünelleri yüzey hava koşullarına karşı dayanıklıdır (metro buna iyi bir örnektir). Bu nedenle yüzeyde şiddetli bir kasırga varsa Hyperloop için fark etmez. Farkına bile varmazsınız.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!