Anasayfa » Elon Musk, Twitter’ın Kurucu Ortaklarından Jack Dorsey’i Mahkemeye Çağırdı
Teknoloji

Elon Musk, Twitter’ın Kurucu Ortaklarından Jack Dorsey’i Mahkemeye Çağırdı

ElonMusk-JackDorsey-Mahkemeye-Davet-etti

Elon Musk, Twitter‘ın kurucu ortaklarından Jack Dorsey’i, dava süreci öncesi mahkemeye çağırdı.

Avukatlar Dorsey’in, Musk’ın “sahte hesapların ne kadar fazla olduğuna dair net bilgi paylaşılmadığı” iddiasını desteklemesini umuyor. Dorsey’in bu konuda belgelerle ve kayıtlarla kanıt da sunması bekleniyor.

Mahkeme celbinin bir parçası olarak Musk, Twitter’ın sahte hesapları nasıl tespit ettiği ve tazminatının günlük aktif kullanıcı sayısından etkilenip etkilenmediği konusunda Dorsey’den bilgi istiyor. Ayrıca Twitter’da tüketici ürünleri eski başkanı Kayvon Beykpour ve eski ürün geliri başkanı Bruce Falck hakkında da mahkeme celbi bildirimleri yaptı.

Dorsey’den Musk’a Satın Alma Desteği Gelmişti

Dorsey, sosyal medya üzerinden aldığı eleştiriler yüzünden kurucu ortağı olduğu şirketin başındaki görevinden Kasım ayında istifa etmek zorunda kaldı. Dorsey Musk’ın Twitter’ı satın almasını desteklediğini ve Tesla patronunun “maksimum derecede güvenilir ve geniş ölçüde kapsayıcı bir platform yaratma hedefinin doğru olduğunu” belirmişti.

Musk Twitter’i Almaktan Vazgeçti

Elon Musk, nisan ayında Twitter’ı almak için 44 milyar dolar karşılığında anlaşmaya  vardıklarını açıklamıştı. Ancak Temmuz ayında Twitter’ı satın ama anlaşmasından “Firmanın sahte hesaplarla ilgili yeterli bilgi vermediğini” gerekçe göstererek çekilmeye karar verdi.

Karşılıklı Suçlamalar Başladı

Elon Musk “Firmanın sahte hesaplarla ilgili yeterli bilgi vermediğini” bu yüzden anlaşmadan çekildiğini duyurdu.Twitter ise Musk’ın Twitter’ın değerini düşürerek daha az fiyat ödemek için “sahte hesapları bahane ettiğini” savundu.

Twitter, SEC başvurularının doğru olduğunu ve Musk’ın anlaşmadan sıyrılmak için bir bahane aradığını da iddia ediyor.

Twitter ayrıca  Musk ile birlikte şirkete yatırım yapmaya hazırlanan ve Musk’ın çekileceğini açıklamasıyla maddi olarak zor durumda kalan birçok iş insanına mahkeme celbi gönderdi.

Twitter Elon Musk Hakkında Dava Açtı

Twitter, Elon Musk hakkında dava açtı. Twitter’ın değerini düşürerek daha az fiyat ödemek için “sahte hesapları bahane ettiğini”savundu. Elon Musk “sahte hesapların ne kadar fazla olduğuna dair net bilgi paylaşılmadığı” yönünde açıklamalar yaptı.

Dava Ekim ayında ABD’nin Delaware eyaletinde başlayacak. Ancak duruşma öncesi taraflar karşılıklı olarak bir karara varırsa dava düşebilir. 

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!