Anasayfa » En kısa gün rekoru kırıldı: Peki Günler neden kısalır?
Teknoloji

En kısa gün rekoru kırıldı: Peki Günler neden kısalır?

dunyadaki-gunler-neden-kısalıyor-gunler-neden-hızlı-geciyor

Günler Neden kısalır?

Bir gün içindeki tam dönüşünden 1,59 milisaniye daha kısa sürede kendi etrafında dönen Dünya’da en kısa gün yaşandı.

Uzmanlar, Dünya’nın kendi ekseninde son 50 yıldır hiç olmadığı kadar hızlı döndüğünü, böylelikle bir günün artık 24 saatten daha kısa bir sürdüğünü ispatlamışlardı. Günlerin kısalmasının nedeni, Dünya’nın tam küresel bir şekli olmaması ve kendi ekseni etrafında “sallanabilmesi” olarak açıklandı. Bu olay Chandler Yalpalaması olarak adlandırılıyor.

Bilim insanları, 19 Temmuz 2020 günün 24 saatten tam 1.4602 milisaniye daha az sürdüğünü saptamışlardı. Bu şimdiye kadarki en kısa gün olarak ölçülmüştü.

2020 yılında kırılan rekora bir yenisi daha eklendi ve 29 Haziran, bu yazın şimdiye kadarki en kısa günü olarak kayıtlara geçti. Dünya’nın eksenindeki bir yalpalanma yüzünden yaşanan bu durum, Dünya’nın tek bir dönüşü 24 saatten daha kısa sürede tamamlamasına neden oldu

Günler neden hızlı geçiyor?

Son yıllardaki Dünya’nın dönüş hızı daha da arttı ve günler yavaş yavaş kısalmaya başladı.

Dünya’da gece ve gündüz olarak tamamladığı dönüş döngüsü, her zaman tam olarak kendi ekseni, Kuzey ve Güney Kutupları arasındaki çizgi ile aynı doğrultuda gerçekleşmez. Çünkü Dünya’nın mükemmel bir küresel şekli olmaması bu durumun başlıca sebebidir. Ayrıca okyanuslarda gerçekleşen gelgitler ve yer çekimi de dahil olmak üzere daha birçok faktör de Dünya’nın dönüş hızını bozma olasılığı vardır.

29 Haziran’da yaşanan en büyük dönüş hızı bozulması nedeniyle Dünya, 86.400 saniyeden ve tam olarak 24 saatten 1,59 milisaniye daha kısa dönerek, en kısa gün rekorunu tazelemiş oldu. Dünya bu şekilde hızlanmaya devam ederse, atomik saatlerden bir saniye çıkarmak gerekebilir. Yani, saat 00:00:00’da sıfırlanmadan önce 23:59:59’dan 23:59:60’a geçebilir ya da negatif artık saniye meydana gelirse saat 23:59:58’den direkt 00:00:00’a geçebilir.

Chandler Yalpalaması nedir?

Chandler Yalpası

Amerikalı astronom Seth Carlo Chandler 1800’lerin son yıllarında hesapladığı bir sallantı sonucunda Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüş değişikliğine Chandler Yalpalaması ismini verdi. Bu olayın sebebi ve etkisi hakkında ortaya atılmış çok fazla teori bulunmakta. Gelgitler ve dünyanın sıvı iç kısmının bu olayda büyük etkisinin olduğunu düşünürken, okyanuslardaki sabit rüzgarların bir anda yeryüzünde değişen miktarlarda suyu itmesi ve hatta büyük depremler sebebiyle olduğunu düşünenlerde var.

Çoğu insan Chandler Yalpalaması’ndan etkilenmez ama yalpa teleskopların bir yıldızı doğru şekilde gösterme yeteneğinden göksel navigasyona kadar astronomik olayları oldukça fazla etkiler.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!