Anasayfa » Eski Apple Mühendisi, Sırları Çalmaktan Suçlu Bulundu
Teknoloji

Eski Apple Mühendisi, Sırları Çalmaktan Suçlu Bulundu

Eski-Apple-Muhendisi- Suclu-Bulundu

Eski bir Apple Inc.mühendisi Xiaolang Zhang, ticari sır hırsızlığından suçlu bulundu. iPhone üreticisinin yeni geliştirilen kendi kendine sürüş araba programından ticari sırları çalmakla suçlanan iki kişiden birisiydi.

San Jose’deki Federal Büyük Jüri Temmuz 2018’de Zhang’i, otonom bir aracın bir kısmı için devre kartı tasarımının şematik çizimlerini içeren 25 sayfalık bir Apple belgesini karısının bilgisayarına indirmekle suçladı.

Apple’ın, Apple Car’a ait ticari sırlarla ilgili 2018’de başlattığı dava sona erdi. Eski çalışanı olan Xiaolang Zhang,Apple‘dan gizli bilgileri çalmaktan suçlu bulundu. Zhang, AirDrop aracılığıyla önemli bilgileri çaldığını da itiraf etti.

Xiaolang Zhang 2015’te Apple’da İşe Başladı

Xiaolang Zhang , Apple tarafından ilk olarak Aralık 2015’te, otonom araçlar için yazılım ve donanım geliştiren program üzerinde çalışmak üzere işe alındı. Bilgi İşlem Ekibinin bir parçası olan Zhang, sensör verilerini analiz etmek için devre kartları tasarlayıp test etti ve kendisine Apple’ın güvenli ve gizli dahili veritabanlarına erişim izni verildi.

Nisan 2018’de Zhang, Apple‘dan istifa etti. İstifa sonrası Apple, hassas Apple Car geliştirme verilerinin çaldığını keşfetti. Bu süreçte Zhang’in Çin’de elektrikli araç üreticisi olan Xpeng için çalıştığı ortaya çıktı.

Zhang Xiaolang,Temmuz 2018’de Çin’e giden tek yönlü bir uçağa binmek üzereyken tutuklandı.

Xpeng, Apple ile Anlaşmazlık Yok

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Xpeng, Twitter benzeri Sina Weibo hesabından yaptığı açıklamada “Şirketin, Apple ile bu konuda bir anlaşmazlığı olmadığını ve Zhang’ın davasına hiçbir şekilde karışmadığını” açıkladı. Ayrıca,“Xpeng, ilgili yasalara sıkı sıkıya bağlıdır ve fikri mülkiyetin korunmasına büyük değer verir.”açıklaması geldi.

Zhang Suçlamaları Kabul Etti mi?

Zhang başlangıçta suçlamaları reddetti, ancak Pazartesi günkü mahkeme belgelerine göre savcılarla bir savunma anlaşmasına vardı ve savunmasını suçlu olarak değiştirdi. Savunma anlaşması imzalandı. Zhang, bu hafta ABD hükümetiyle imzalanan anlaşmaya göre 10 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra 250.000 dolara kadar para cezası ödemek zorunda kalabilir. Cezanın 14 Kasım’da görülmesi planlanıyor.

Reuters‘in haberine göre, Zhang’ın avukatı savunma anlaşmasını onayladı, ancak daha fazla yorum yapmayı reddetti. Apple ve ABD Adalet Bakanlığı, yorum talebine yanıt vermedi.

Ticari sır hırsızlığıyla suçlanan diğer eski Apple mühendisi Jizhong Chen, suçsuz olduğunu iddia etti. 29 Ağustos’ta duruşması var.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!