Anasayfa » Eyfel Kulesi 6 metre uzadı
Teknoloji Yaşam

Eyfel Kulesi 6 metre uzadı

eyfel-kulesi
Paris de bulunan Eyfel Kulesi, 10 dakikadan az süren bir operasyonla zirvesine 6 metrelik radyo anteninin yerleştirilmesi sonucu uzunluğuna 6 metre daha kattı.

Eyfel Kulesi Fransızca orijinal ismi: La tour Eiffel, Paris’teki demir kule olarak adlandırılır. Eyfel Kulesi, günümüzde tüm dünyada Fransa’nın sembolü olmuştur. Eyfel Kulesi İsmini, inşa ettiren Gustave Eiffel‘den alır. Oldukça büyük turizm potansiyeline sahip Eyfel Kulesi, yılda 6 milyondan fazla turist çeker.

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları için düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Gerçekte Eyfel Kulesinin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin ‘in siparişi üzerine düzenlenen Stephen Sauvestre’dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile birlikte ilk tasarımları yapmıştır. Kulenin, 7.739.401 Frank 31 Sent değerinde masrafları, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir.

Eyfel Kulesi inşa edildiğinde yapılan en uzun yapı olarak 93 metre olan Washington Anıtı’nı boyut olarak geçmişti. Gustave Eiffel’in yaptığı kulenin boyu helikopterle taşınan antenle toplam 330 metreyi buldu.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!