Anasayfa » Facebook’un yeni ismi Meta, Yılın En Kötü Şirketi Seçildi
Teknoloji

Facebook’un yeni ismi Meta, Yılın En Kötü Şirketi Seçildi

Facebook, büyük bir kurumsal kimlik yenilenmesine giderek şirketin kurumsal adının 'Meta' olarak değişeceğini açıkladı.

Facebook, büyük bir kurumsal kimlik yenilenmesine giderek şirketin kurumsal adının ‘Meta’ olarak değişeceğini açıklamıştı.

Markanın yaptığı resmi açıklamada sosyal medya aktifliğinin sosyal medyadan sanal gerçekliğe doğru geçeceğini öngören şirket daha kapsayıcı olmak için böyle bir isim değişikliğine gidildiğini belirtildi. Meta isminin şirketin yaptığı işlere dair daha kapsayıcı bir anlamı olduğunu açıkladı.

Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi ayrı kuruluşa ait platformlar bu isim değişikliğinden eklenmiyecek. Tüm bu uygulamaların sahibi olan Facebook Inc.’in adı Meta Inc’e değişiyor.

Bu isim değişim stratejisinin son dönemde Facebook’la ilgili çıkan birçok eleştirel haber, negatif atıflar ve eski bir çalışanın sızdırdığı bilgilerle şirket adının olumsuz şekilde anılmaya başlamasının ardından atıldığı düşünlüyor.

Meta Inc. eski adıyla Facebook Inc’in un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerber 2018 yılında izinsiz bir şekilde kullanıcılarının verilerine erişmek ve bu verileri sızdırmaktan dolayı ABD’de mahkeme karşısına çıkmıştı ve ABD Kongresi’nde ifade vermişti. Facebook’un eski çalışanı Frances Haugen, daha önceden şirketle ilgili birçok bilgiyi ifşa ederek yöneticileri “kârı güvenliğin önüne almakla” suçlamıştı. Haugen sosyal medya devi hakkında şirketin kullanıcılarının güvenliğine çok önem vermediği ve sosyal medyada tepki alabilecek içeriklere öncelik verdiğini iddia eden çok sayıda dosyayı kamuoyuyla paylaşmıştı.

Eski ismiyle Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg metaverse’de insanların sanal gerçeklik aygıtları, kulaklık ve mikrofonları kullanarak buluşup oyun oynayabileceği, çalışabileceği ve iletişim kurabileceği sanal bir ortam yaratma planlarını açıkladı ve şirketin bu alanda çalışmalar yapmaya devam edeceğini açıkladı.

Var olan marka adı bırakın gelecekte yapacaklarımızı, muhtemelen şu an yaptığımız birçok şeyi bile açıklamaya yetmiyor. Bu sebeple değişmesi gerekiyor. Zaman içinde metaverse şirketi olarak görüleceğimizi ve hem işlerimizi hem kimliğimizi gelecekte inşa edeceğimiz şeyin temeli olarak kullanabileceğimizi umuyorum.” diye Zuckerberg açıklamasını sürdürdü.

Facebook, adını Meta olarak değiştirerek içinde bulunduğu skandalları geride bırakamamış gibi gözüküyor. Yahoo! Finance tarafından yapılan ‘yılın en kötü şirketi’ oylamasında Meta ilk sırada yer alıyor. Şirket, son yıllarda bitmek bilmeyen bir eleştiri yağmuruna maruz kalmıştı, bu eleştiriler Facebook’un ismini Meta olarak değiştirilmesinin açıklanmasından beri daha da arttı. Kullanıcılarının gizliliğini hiçe sayan uygulamaları ve ‘kişiselleştirilmiş reklam’ sunmaya yönelik çalışmalarıyla tepkileri üzerine çeken şirket, belki de bir nevi beyaz sayfa açmak için adını değiştirmeye karar vermişti, fakat Zuckerberg ve Meta, geçmişten kaçamıyor.

Meta kelimesi, Yunanca “ileri” anlamına gelen kelimeden geliyor.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!