Anasayfa » Facebook, 2021’in en kötü şirketi oldu
Teknoloji

Facebook, 2021’in en kötü şirketi oldu

Yahoo Finance’ın yaptığı ankete göre Facebook, 2021’in en kötü şirketi seçildi.

Her Aralık ayında piyasa performansına ve o yıl elde ettiği başarılara göre yılın şirketini seçilmektedir. Meta şeklinde karşımıza çıkan Facebook, 12 ay boyunca yaşanan çalkantılı tartışmalar ve kamuoyu tepkisi ile Yahoo Finance tarafından yılın en kötü şirketi olarak taçlandırıldı.

Microsoft (MSFT), bu yıl 2 trilyon piyasa değerini ve Aralık ayı itibariyle hisse senedi fiyatında yüzde 53’e varan artışla yarışı tamamladı.

Facebook, Çin şirketini geçemedi

Her yıl yılın en iyi şirketini taçlandıran Yahoo Finance için Microsoft en üst sırada yer alıyor. Bununla birlikte Yahoo Finance, yılın en kötü şirketi için de hazırlıklar yaptı.

1000’den fazla kişinin katıldığı ankete göre Facebook, Çin’in e-ticaret platformu olan ‘Alibaba’ya kıyasla yüzde 50 daha fazla oy aldı. Bu durumda da yılın en kötü şirketi olarak seçildi.

Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg‘e göre şirket, yeni bir yönün başlangıcı olarak “Meta” adı altında yeniden bir marka haline geldi. Bu yeni adın tamamen dijital olan “Metaverse” dünyasını oluşturma hedefine de uyum gösteriyor.

Bazı anket katılımcıları, Facebook’un yaptıklarını, kabul ederek, özür dileyerek ya da bir zararını tersine çevirmek için bir vakfa kârının önemli miktarını bağışlayarak kendisini kurtarabileceğini belirtti. Bazı kişiler ise Meta’nın yeniden bir marka haline gelme konusunu, alaycı bir girişim olarak görmekte olduklarını belirtmişler.