Anasayfa » Facebook Düşük Performanslı Çalışanlarını Kovmaya Başlıyor
Sektörel Teknoloji

Facebook Düşük Performanslı Çalışanlarını Kovmaya Başlıyor

Facebook-Dusuk-Performansli-calisanlarini-Kovmaya-Basladi

Facebook’tan Yöneticilerine; Cadı Avı Başlasın

Dünya devi Teknoloji şirketi Facebook (Meta) düşük performanslı çalışanlarını kovmaya başladı. İçeriden gelen bilgilere göre teknoloji devi, düşük performans gerekçesiyle bazı çalışanlarını işten çıkarmaya başladı bile. Facebook üst yönetimi, yöneticilerinin Ortaçağ Avrupasında ki yöneticiler gibi bir cadı avı başlatmalarını ve düşük performansla çalışanları bulmalarını istedi.

Teknoloji Devleri İşten Çıkarmalara Başladı

Dünya piyasalarında büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor ve birçok şirket, bu krizden en az zararla çıkmak yada etkilenmemek için bütçe kesintilerine ve çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalıyor.

Çalışanlarını işten çıkaran ve yeni işe alımları durduran şirketler arasında Twitter, Tesla, Google, Microsoft, Amazon ve Facebook gibi şirketler bulunuyor.

Facebook’un ana şirketi olan Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bundan birkaç hafta önce çalışanları işten çıkarırken acımasızca bir öncelik metodu kullanacaklarını ve performans standartlarını güncellediklerini, düşük performans gösterenlerin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Notlarla Gelen İşten Çıkarma Uyarısı

Şirket içinden sızan bilgilere göre Facebook’un insan kaynakları, yakın zamanda çalışanlarına not gönderdi. Bu notta yazanlara göre şirket, artan yoğunluk yüzünden harekete geçildiği ve düşük performans gösterenlerin işten çıkarılmasının planlandığını bildirdi.

Not yazılanların hepsi çalışanlar değil, yöneticilere de gönderilen notlarda uyulması istenen kurallar ve çalışma ekipleri hakkında birtakım bilgiler olduğu ifade edildi.

Facebook, yöneticilerinden yüksek performans gösteren ekipler kurmaları ve her çalışanın şirket kriterlerine tamamen uyması gerektiği ve bu konuda istisna yapılmamasını istiyor.

Facebook-Meta %10 Oranında Çalışanını İşten Çıkaracak

Facebook’un ana şirketi Meta’daki çalışanların bu yıl % 10’u kadarı işlerini kaybedebilir. İçeriden gelen bilgiler ışığında, mühendislik bölümü yöneticilerinin işten çıkarılacak insan aramaya başladıklarını ve işin bir cadı avına dönüştüğünü belirtiliyor. Meta yöneticilerinin, Ortaçağ Avrupasında ki yöneticiler gibi bir cadı avı başlatmalarını ve düşük performansla çalışanları bulmalarını istedi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!