Anasayfa » Flippy 2, 100’den fazla restoranda kullanılmaya başlandı
Teknoloji

Flippy 2, 100’den fazla restoranda kullanılmaya başlandı

Flippy 2, yapay zeka teknolojisi sayesinde çalıştığı ürünleri tanıyabiliyor. İlk versiyonuna göre yüzde 30 daha verimli olan robot, bir saatte 60 sepet kızarmış yiyeceği hazırlayabiliyor. Yeni versiyonun fiyatı 20 bin dolar olacak. 

Uzun zamandır yapay zekanın birçok iş kolunda insanların yerini alacağı tartışılıyor. Bu robotların sektörlerdeki işsizlik oranının arttıracağı görüşü kafaları kurcalıyor. Özellikle ABD’de büyük yankı buluyor. 

Ticari mutfaklarda çalışabilecek ve temel pişirme görevleri yapabilen robot, 2016 yılında Los Angeles’ta kurulan Miso Robotics tarafından üretiliyor. İlk kez 2017’de tanıtılan robotun amacı iş gücü maliyetlerini azaltmak. Robot, önce ABD’nin perakende devi Walmart’ın kendi mutfaklarında test edildi.

İşte Tanıtım Videosu

2018 yılından itibaren ABD’li Burger zinciri CaliBurger tarafından kullanılmaya başlandı. Marka, Burger köftelerini kızartan robotların başlangıçta 50 mağazasında faaliyete geçtiğini açıklamıştı. Hatta 10 tanesine köfteleri kızartan bu robotların köfteleri yakmadan pişirdiği söylenmişti.

Covid-19’da ise ABD’nin başka bir ünlü Fast Food markalarında biri olan White Castles tarafından kullanılmaya başlandı. Temelde bir el gibi görünen robot, hamburgerlerin ızgaraya konulduğunu algılamak için 3D, termal ve normal görmeyi birleştiriyor. Bunu eş zamanlı yapma becerisine sahip bir robot kendisi.