Anasayfa » Ford’dan yangın uyarısı! 100 bin araç geri çağırılıyor!
Otomobil

Ford’dan yangın uyarısı! 100 bin araç geri çağırılıyor!

ford-yangın
Yangın riski sebebiyle 100 bin aracını geri çağıran Ford, çağırılan araçların hepsinde 2.5 litrelik hibrit motor olduğunu açıkladı.

Son zamanlarda büyük araç markaları otomobillerde çeşitli riskli sorunlardan dolayı çoğu araçlarını geri çağırıyorlar. Bu sayede tespit edilen bu problemler büyük markaların teknik servislerinde giderilip araçlar sahiplerine iade edilebiliyor. Ford da yangın şüphesi nedeniyle on binlerce aracını geri çağırdı.

Hibrit motora sahip Ford modellerinde yangın şüphesi!

2.5 litrelik hibrit motor olduğunu açıklanan bu otomobiller arasında Lincoln Corsair, Ford Escape ve Maverick modelleri yer alıyor. Tüm model otomobiller 2.5 litrelik hibrit ve şarj edilebilir hibrit güç ünitelerine sahipler.

Raporlara göre sorun krank milinden kaynaklanıyor. Krank milinden kaynaklanan bu sorunun ilerki dönemde motor arızasına neden olabileceği belirtiliyor. Ancak daha önemlisi motorun sıcak bölümlerine yağ ve yakıt sızıntısına neden olan arıza yangına neden olabiliyor.

Ford dünyanın farklı bölgelerinden 23 yangın vakası yaşandığını belirtiyor. Bu yangınlarda herhangi bir kişi zarar görmedi. Ford bu problemli araçların oranı 100 binde 17 olarak belirtiliyor.

Belirtilen bu modeldeki otomobiller en yakın Ford servisine yönlendirilecek. Ancak Ford yaşanan bu motor sorununu hala çözebilmiş değil. Bunun yerine ortaya çıkabilecek ufak çağlı çözüm olarak en azından yangınların önüne geçmek için kaput altında herhangi bir tutuşmayı önlemek için fazladan hava akışı sağlıyor.

Şirket, yaşanan sorunun üretim aşamasında çözüldüğünü belirtiyor buda demek oluyor ki yeni model araçlarda bu tarz bir sorun yaşanmayacak. Ford, 8 Ağustos’dan itibaren itibaren bu olaydan etkilenen araç sahiplerini bilgilendirmeye başlayacak. Ford markalı aracınızın geri çağırmaya tabi olup olmadığını ise buradan öğrenebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstangram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!