Anasayfa » Google erken uyarı sistemi, Alanya`da gerçekleşen depremi bildi
Teknoloji

Google erken uyarı sistemi, Alanya`da gerçekleşen depremi bildi

Google’ın Türkiye’de de hizmete sunduğu deprem uyarı sistemi bu sabah Alanya açıklarında meydana gelen depremi saniyeler öncesinde kullanıcılara bildirdi.   

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre bu sabah saat 06.21‘de Akdeniz’de Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Google deprem uyarı sistemi, erken saatlerde meydana gelen depremden saniyeler önce, o bölgede oturan kullanıcılara deprem uyarı sistemi aracılığıyla bir uyarı mesajı gönderdi.

Dünyanın en büyük deprem algılama ağı oluşturuluyor

Şirket, Android tabanlı deprem uyarı sistemini Türkiye‘de de kullanıma sunmuş durumda. Sistem, kullanıcıları depremden saniyeler önce uyararak yıkım etkisi yüksek dalgalar (S) gelmeden önce daha güvenli bir yere geçmelerini sağlamayı hedefliyor.

Google’ın amacı dünyanın en büyük deprem algılama ağının oluşturmak. Arama devi bu projesinin başarılı olacağına inanıyor zira neredeyse her akıllı telefonda deprem dalgalarını tespit edebilen bir ivmeölçer var.

Android cihazlarda deprem uyarıları nasıl açılır?

Deprem uyarılarını alabilmeniz için cihazınızın internete bağlı olması gerekli.

  • Telefonunuzun Ayarlar bölümünü açın.
  • Konum > Gelişmiş > Deprem uyarıları‘na dokunun.
  • Deprem uyarıları’nı açın veya kapatın.

Bölgenizdeki tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz.