Anasayfa » HDD ve SSD Disk Farkları Nelerdir?
Teknoloji

HDD ve SSD Disk Farkları Nelerdir?

hdd-hard-disk-ssd

HDD Nedir?

HDD, bir tür depolama aracıdır ve bilgileri depolar. HDD bilgisayar depolama birimi olan Hard Disk’in kısaltılmış ismidir.

Hard Diskler uzun bir süredir kullanımda ama 100 GB boyutlarda ama 500 GB boyutlarda veri kaydedilmesi, mıknatıs yöntemi le çalışır. Bilgisayara girilen veriler, manyetik ortamda yazılır ve kaydı alınır. Bu yazılan yazılar dijital kodlar şeklindedir. Kayıt işlemini basitleştiren dairesel çizgilere ise track adı verilir. Track, takip demektir.

HDD, iki veya daha fazla plakanın üst üste dizilmesiyle oluşur. Bu plakalar verilerin yazıldığı alanlardır. HDD, bir yandan bu plakaların alt ve üst yüzeylerine verileri kayıt işlemi yaparken aynı zamanda verileri okur.

BHDD üzerinde sector adı verilen parçalar bulunur. Sector, adreslenebilen en küçük birimlere verilen isimdir. Sektörler en fazla 512 byte hacminde veri barındırır ve HDD bu verileri adresler.

SSD Nedir?

SSD ( katı hal sürücüsü), Solid State Drive kısaltmalarından oluşmuş bir disk çeşididir. SSD lerin hareket edebilir biçimde tasarlanmış olması en önemli özelliğidir.

SSD üzerinde bir başka mekanik parça yoktur ve SSD diskler, yalnızca bellek yongaları ve dahili devrelerden oluşur. Hard disklerdeki gibi kafa mekanizmasına sahip olmadığı için oldukça sağlam ve uzun ömürlüdür. Bu sebeple çokça tercih edilen SSD’ler masaüstü ya da diz üstü bilgisayar donanımlarının olmazsa olmazı olmuştur. Yüksek okuma ve yazma hızına sahip olan SSD’ler sıradan bir İDE diske göre 2 kat daha performanslıdır.

HDD ve SSD Farkları Nelerdir ?

OKUMA VE YAZMA HIZI FARKLARI

HDD

Birden fazla parçası bulunan Hard Disklerin işlemleri gerçekleştirebilmesi parçalarının her birinin stabil bir şekilde çalışması lazımdır. HDD lerde daha fazla gecikme süresi, daha zaman alan okuma-yazma süreleri, oldukça performans kayıpları ve daha az zamanları bulunmaktadır.

Her şeye rağmen Hard Diskler‘in IOP’leri ( bir saniyede yapılan gir çık işlemleri) desteklemektedirler.

SSD Disklerin gecikme süreleri, daha hızlı okuma yazma serileri vardır ve çok daha iyi IOP desteklemesini yaparlar. Okuma-Yazma kısımlarında HDD Diskler ile bir kıyas yaparsak 50 GB dosyayı HDD yazmak istediğinizde eğer 15 dakika oluyorsa, bu SSD Diskler‘de yaklaşık olarak 3 dakika gibi bir süre alacaktır.

SSD

SSD Diskler HDD Disklere kıyasla daha az bileşenlerden oluştukları için performans açısından oldukça yüksek ve daha kalitelidir. Ama SSD diskler de kendi içlerinde değişiklikler göstermektedir.

DRAM SSD’ler bilinen en yüksek hızlı depolama birimidir ancak NAND teknolojisine sahip SSD Diskler ise % 85 oranında daha fazla performans gösterdikleri için en iyisi olarak adlandırılınırlar.

KAPASİTE FARKLARI

HDD: Hard Diskler’in SSD Disklerden en büyük avantajı depolama alanının fazla olmasıdır. Yüksek kapasiteli HDD Diskler daha ucuz olduğu gibi, 500 GB’dan tutun da 6 TB’a kadar kapasiteleri bulunur. SSD Disklerin de bu taraftaki en büyük dezavantajlarından birisi de 200 GB’lık diski 2 TB’lık HDD fiyatı ile neredeyse aynı alabiliyor olmamız diyebilirim.

SSD: SSD Disklerin de 4 TB’lık depolama kapasitelerine ulaşmışdır ancak oldukça yüksek ücretlere satılırken, neredeyse bir oyuncu bilgisayarı fiyatına da SSD piyasada bulmak mümkündür.

Kişisel dosyaların depolanabilmesi için büyük boyutlu daha uygun fiyatlı Hard Diskler tercih ediliyor.

Daha eski ve daha ucuz bir teknoloji olduğu için HDD Diskler depolama alanında hala çok tutulmakta olduğu gibi, alt yapı hazır olana kadar bu şekilde de devam edecek gibi görünüyor.

DAYANIKLILIK FARKLARI

HDD: HDD’ler genel anlamda darbelere ve düşmelere karşı dayanıklı değillerdir. İşlem sırasında dahi HDD’yi ufak şekilde sarsmanız, veri akışını bozmanız anlamına bile gelebilir.

SSD: SSD Disklerin hareketli parçası bulunmadığı için sarsılma, düşme ve darbe alma durumlarında hem iç aksamlarının bozulması hem de veri akışının kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir.

SSD ler performans açısından daha yüksek, ancak dayanıklılık açısından daha düşüktürler.

SES VE ISINMA FARKLARI

HDD: Ses, ısınma ve enerji kullanımı bakımından oldukça kötüdür Hem daha fazla ses, hem daha fazla ısınma hem de daha fazla enerji kullanarak bilgisayarı oldukça yormaktadır.

SSD: Flaş bellek gibi çalışan SSD‘ler, hareketsiz parçalardan oluştukları için titreşimde bulunamazlar. Bu nedenle SSD‘lerden ses konusunda rahatsız etmez. Enerji konusundada oldukça avantajlılardır.

KULLANIM ŞEKLİ FARKLARI

HDD: Hard Diskler, sistemleri gereği çok fazla değiştirilebilir parçalardan oluşmadıları için 3.5″, 2.5″ ve 1.8″ ebatlarına sahip yapılarda ve yassı şekillerde üretilme zorunlulukları vardır. Kısacası bu kapalılıktan dolayı HDD’lerin farklı alanlarda kullanılma gibi bir durumu söz konusu değildir.

SSD: SSD Diskler flaş tabanlı depolama birimleri olarak düşünüldüğünde bilgisayarlarda standart olarak yer alan SATA disk formunda PCI üzerinden bağlanan depolama birimleri veya masaüstü bilgisayarlara yeni gelen M.2 bağlantı arayüzü ile birlikte üretilmektedirler. Bu da hem daha hızlı veri aktarımı, hem de daha değişik faktörlerde cihazlar oluşturmasını sağlar.

FİYAT FARKLARI

HDD: Kapasite anlamında avantajlı ve fiyat performansı konusunda da en çok tutulan seriler arasında yer alan Hard Diskler piyasanın hala 1 numaralarıdır.

6 TB’lık boyutlara ulaşan HDD‘lerin fiyatları bile bir çok SSD Disk’lerden daha düşük olduğu için, HDD oldukça sık tercih ediliyor.

SSD: En düşük kapasitelerde bile en yüksek kapasiteye sahip HDD‘lerin de üzerinde bir fiyat aralığına sahiptir. Ama zaman ilerledikçe orta seviyeye kadar ki SSD Diskler makul fiyatlara bulmak mümkün oldu.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!