Anasayfa » Fransa, altyapı sorununu halledebilirse hidrojen yakıt hücreli scooter’lar yaygınlaşacak
Teknoloji

Fransa, altyapı sorununu halledebilirse hidrojen yakıt hücreli scooter’lar yaygınlaşacak

Fransa, 2030 yılına kadar hidrojen çözümü geliştirmek için 7 milyar Euro’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor. Bunun 2 milyar Euro’su 2022’nin sonuna kadar harcanacak.

Ulaşım küresel iklim krizinin en temel nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ülkelerin sıfır emisyon hedefine paralel olarak hidrojen yakıt hücreli araç geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bunun alanı genişliyor. Bugün edindiğimiz bilgilere göre ilk olarak Haziran ayında Fransa’da prototipi piyasaya sürülen hidrojen yakıtla çalışan Mob-ion TGT‘nin yaklaşık 250 kilometreye kadar sıfır emisyon vaat etmektedir.

Bu alanı destekleyen Fransa, 2030 yılına kadar hidrojen çözümü geliştirmek için 7 milyar Euro‘dan fazla yatırım yapmayı planlıyor. Bunun 2 milyar Euro‘su 2022’nin sonuna kadar harcanacak. Bilindiği üzere son yıllarda fosil yakıt kullanmayan teknolojilere olan ilgi arttı. Hidrojen yakıt hücreli araçlar ise hızla yaygınlaşan fakat otomobil sektöründe henüz popüler olmayan yeni bir teknoloji olma özelliği taşımakta. Hidrojenli araçlar için “benzinli ve elektrikli araçların karışımı” olarak tanımlanıyor. Elektrikli muadilleri gibi bir batarya ile çalışan araçlar, gerekli kuvveti su ve hidrojen moleküllerini çarpıştırarak elektrikten elde etmektedir.

ABD’nin aksine, Avrupalı ​​ve Asyalı scooter sürücüleri bisikletlerini günlük ulaşım aracı olarak kullanıyor. Bir taraftan Honda, Yamaha, KTM ve Piaggio/Vespa gibi şirketler de hidrojen yakıt hücreli araç geliştirmek için adımlar atmaya başladı. Ancak yine de ülkeler ciddi bir altyapı sorunuyla karşı karşıya gelmiş durumdalar. Bugün Avrupa’da ancak yüz hidrojen istasyonu bulunmaktadır.