Anasayfa » Hindistan, BrahMos süpersonik seyir füzesinin yeni versiyonunu test etti
Teknoloji Yaşam

Hindistan, BrahMos süpersonik seyir füzesinin yeni versiyonunu test etti

Hindistan Perşembe günü Odisha sahilinden BrahMos süpersonik seyir füzesinin yeni bir versiyonunu uzaya fırlatarak başarıyla test ett

Hindistan Perşembe günü Odisha sahilinden BrahMos süpersonik seyir füzesinin yeni bir versiyonunu uzaya fırlatarak başarıyla test etti.

Raporlar, füzeye kontrol sistemi de dahil olmak üzere yeni teknolojilerin eklendiğini söyledi.

Füze, Hindistan-Rusya ortak girişim uzay araştırma merkezi olan BrahMos Aerospace tarafından üretiliyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde füze denizaltılardan, gemilerden, uçaklardan veya kara platformlarından fırlatılabilecek. BrahMos füzesi 2,8 Mach hızında veya ses hızının neredeyse üç katı hızda gidebiliyor.

Birlik savunma bakanı Rajnath Singh, DRDO yetkililerini başarılı fırlatma için tebrik etti ve “Hint Donanmasının misyon hazırlığının sağlamlığını yeniden doğruladığını” söyledi.

Projenin isminin anlamı

BrahMos, DRDO ve birlikte Brahmos Aerospace’i oluşturan Rusya’nın NPO Mashinostroyeniya’sı arasındaki ortak bir Hindistan-Rusya girişimi olarak kuruldu. Füze adını iki nehirden alıyor: Hindistan’daki Brahmaputra ve Rusya’daki Moskova.

Hindistan-Rusya ortak girişimi BrahMos Aerospace, denizaltılardan, gemilerden, uçaklardan veya kara platformlarından fırlatılabilen süpersonik seyir füzesini üretiyor. Üretilen BrahMos füzesi 2,8 Mach hızında veya ses hızının neredeyse üç katı hızla yol alabiliyor. Hindistan halihazırda çok sayıda orijinal BrahMos füzesini ve diğer önemli varlıkları birkaç stratejik konuma yerleştirdi.

Daha önce de deneme füzeleri fırlatıldı

Bir haftadan fazla bir süre önce, 11 Ocak’ta DRDO, BrahMos’un bir deniz varyantını Hint Donanması’nın gizli güdümlü füze destroyerinden başarıyla test ateşlemişti.

Söz konusu füze denemesi, “BrahMos programı için ileriye giden yolda önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendirildi.

Hindistan Deniz Kuvvetleri 11 Ocak’ta olduğu gibi Kasım 2021’de de füzenin bir önceki versiyonunu denizde başarıyla test etmişti. Füzenin, 2021 Mayıs’ta Su-30 MKI savaş uçağından, 2021 Eylül’de Odişa’daki Bütünleşik Test Sahası’ndan başarıyla fırlatıldığı duyurulmuştu.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!