Anasayfa » İkinci El Araç Satışında Yeni Detaylar Açıklandı!
Otomobil

İkinci El Araç Satışında Yeni Detaylar Açıklandı!

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ikinci el otomobil satışında noterlerin satış sözleşmesinde aracın kilometre bilgisine yer vermesi zorunlu oldu.

Ticaret Bakanlığı tarafından 16 Ağustos 2022’de yürürlüğe giren yeni kanunda sıfır kilometre araç satın alanların ilk tescil tarihinden itibaren aracı tekrar satması için 6 ay ve 6.000 kilometre geçmesi gerekiyor. Bu koşullar sağlanmadan araç satışı ve pazarlaması yapılamayacak. Ancak noterler 6 ay ve 6.000 km’yi geçmeyen bir aracın satışına onay verirse cezası 8.400 TL olacak.

İkinci el ticareti yapanlara ekspertiz raporu ve aracın kilometresi zorunlu oldu.

Düzenlemeye göre yetki belgesi olsa da olmasa da otomobil satışında, satıştan en fazla 3 gün önce ekspertiz raporu alması gerekiyor. Bu rapor, noter satışı sırasında notere tarafından onaylanmalıdır. Bu sorumlulukları yerine getirmeyenler hakkında Ticaret Bakanlığı tarafından idari para cezası uygulanacak.

Kilometre bilgisi zorunluluğu

Satış sırasında noterler, satış sözleşmesinde ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine yer vermeleri gerekiyor. Satış sırasında notere ekspertiz raporu verilmemesi durumunda da alıcı ve satıcı, aracın kilometresini belirtmek zorunda.
Taşıt satış verileri kayıt altında Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan anlaşmayla birlikte yapılacak ikinci el devirlerindeki satış verileri, veri tabanında toplanacak. Bu sayede Bakanlık yetkilileri, satış işlemlerinin usule uygun olup olmadığını da denetleyecek. Bu uygulama 15 Eylül 2022’den itibaren başlayacak.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

Mert Yolcu