Anasayfa » İngiltere’de Sosyal Medya Üzerinden Milyon Pound’luk Dolandırıcılık
Kripto Para Teknoloji

İngiltere’de Sosyal Medya Üzerinden Milyon Pound’luk Dolandırıcılık

ingilterede-sosyalmedya-uzerinden-dolandiricilik

İngiltere’de Ulusal siber suçlar ve dolandırıcılık merkezi, dün çok çarpıcı açıklamalar yaptı. İngiliz halkının sosyal medya üzerinden yatırım dolandırıcılarına bir yılda yaklaşık 63 milyon pound (1 milyar 375 milyon TL) kaptırdıklarını duyurdu.

Siber suçlar merkezi, Sosyal medya üzerinden sahte reklamlar yayınlayarak ve kendilerini yatırım danışmanı olarak gösteren dolandırıcıların,potansiyel kurbanlarına ulaştıklarını duyurdu. Siber suçlar merkezinden yapılan açıklamada “Unutmayın, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, gerçek değildir” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Ulusal Siber Suçlar ve dolandırıcılık Merkezi, hazırladıkları raporda kurbanların sosyal medya platformlarında ki sahte reklamlara inandıkları ve bazı kurbanların direkt mesajlarla kendisini yatırımcı gibi tanıtan dolandırıcılara güvenerek birikimlerini kaptırdıklarını açıkladı.

Yetkililer, gerçekleşen dolandırıcılık boyutunun İngiltere’de bir yıl içinde 63 milyon pound’a (1 milyar 375 milyon TL) ulaştığını ifade etti. Dünyayı sarsan ve günlerce evlerinden çıkamayan insanların bu dönemde sosyal medya dolandırıcılığına daha çok maruz kaldığını ve dolandırıcıların daha çok insanı ağlarına düşürdüğünü açıkladı.

Yatırım Yapmadan Önce İki Kez Düşünün

İngiltere Ulusal Siber Suçlar ve dolandırıcılık Merkezi “Yatırım yapmayı düşünen herkezi önce araştırma yapmasını öneriyoruz. Mali İdare Otoritesi web sitesini ziyaret edin ve paranızı veya kişisel bilgilerinizi vermeden önce her ayrıntıyı kontrol edin, hatta iki kez kontrol edin” dedi.

En Çok Kripto Para ve İnstagram Üzerinden Dolandırıyorlar

Hazırlanan raporda siber dolandırıcıların, en fazla kripto para alanında ve sosyal medya platformu instagram üzerinden kurbanlarına ulaştıklarına dikkat çekildi.

Siber dolandırıcıların özellikle 30’lu yaşlardaki erkekleri hedef aldıklarının altı çizildi. Yetkililer ayrıca, sosyal medya platformları haricinde genelde telefonla yapılan dolandırıcılıkta ise kurbanların 50 yaş ve üzerinde olduğunu ayrıca vurguladı.

Ünlülerin İsim ve Fotoğraflarıyla Sahte Hesaplar Açıyorlar

Dolandırıcıların sosyal medyada, özellikle toplum tarafından tanınan ünlülerin ve influencer‘ların adını ve fotoğraflarını kullanarak bilgileri olmadan sahte hesaplar açtıklarını, bunların üzerinden yatırım araçlarını tanıttıklarını ve bu şekilde insanlar üzerinde güven yarattıklarını belirtti.

Başka bir dolandırıcılık yolu ise bilinen yatırım şirketlerinin sayfalarının kopyalanması ve kurbanların bir çoğu dolandırıcıların sahte LinkedIn profillerini gördüklerini,inandıklarını ve bunun kendilerine güven sağladığını ifade ettiler.

Dolandırıcıların Ağına Düşmemek İçin Ne Yapılmalı

İngiltere Ulusal Siber Suçlar ve dolandırıcılık Merkezi “Yatırım yapmayı düşünen herkezi önce araştırma yapmasını öneriyoruz. Mali İdare Otoritesi web sitesini ziyaret edin ve paranızı veya kişisel bilgilerinizi vermeden önce her ayrıntıyı kontrol edin, hatta iki kez kontrol edin” dedi.

İngiltere Ulusal Siber Suçlar ve dolandırıcılık Merkezi “Bir yatırım fırsatıyla ilgili olarak sizinle iletişime geçilirse şüphelenin. Yatırım yapmak için acele etmeyin. Hiçbir meşru kuruluş, bir işlem yapmanız veya anında bir şey taahhüt etmeniz için size baskı yapmaz. Araştırmanızı yapmak için zaman ayırın. Yatırım öncesi birden fazla tavsiye alın, gerçek yatırım planları bile yüksek riskli olabilir. Unutmayın, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir” ifadeleriyle tavsiyeler verdi.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!