Anasayfa » İnsansı robot konusunda dev adım!
Teknoloji

İnsansı robot konusunda dev adım!

yapay-zeka-robot
İnsansı robot üzerinde yoğun çalışmalar yapan Japon bilim insanları önemli bir gelişmeyi başararak gerçek deriye sahip bir robot üretti.

İnsansı bir robot geliştirmek için birçok farklı detayın bir arada toplanması gerekiyor. Bunların en başında yapay zeka geliyor. Bunun yanı sıra bilinç, kendi kendine hareket edebilme, hayal gücü ve refleksler de insansı bir robotu için olmassa olmaz detaylardır.

Gittikçe daha yetenekli ve becerikli hâle gelen robotlar, insanlara da benzemeye başladı. İnsansı robot konusunda çalışmalar yapan Japon bilim insanları gerçek insan derisine sahip robot parmak üretti.

Bunlardan sonra ise fiziksel özellikler geliyor. İnsansı bir robotun insan gibi hareket edebilmesi ve görünebilmesi çok önemli. Bu aşamada göz hareketlerimimikleryürüyüş tarzı ve cilt en önemli unsurların başında geliyor. Terleyebilen esnek bir yapıya sahip olan cildimizin kopyalanması veya laboratuvar ortamında oluşturulması oldukça zordur.

Geçtiğimiz gün yayınlanan bir makalede Japon bilim insanları bu konuda önemli bir adım attıklarını açıkladı. Bilim insanları, gerçek canlı insan hücrelerinden yapılmış bir deri prototipi üretildi. Gerçek bir deri ile kaplanmış robotik bu parmak, insansı robot konusunda yeni bir çağ açacağı öngörülüyor.

Bilim insanları parmağı kaplayan derinin gerçek cilt hücrelerinden yapıldığı için aynı zamanda kendi kendini iyileştirebileceğini ve su itici olduğunu belirtiyor. Herhangi bir robot parmağına entegre edilecek bu deri tabakası, normal insan derisinin yaptığı gibi kendi kesik ve sıyrıklarını onarabiliyor.

Bu çalışmanın canlı deriyle kaplı robotlar icat etmenin sadece daha ilk adımı olduğunu belirten Tokyo Üniversitesi Profesörü Shoji Takeuchi, çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Yeni geliştirilen robot derisi henüz gerçek cilt kadar güçlü değil ve canlı kalmak için dışarıdan takviye alması gerekiyor. Araştırma ekibi ayrıca, tabakayı daha gerçekçi hale getirmek için saç kökleri, tırnaklar ve resmi ter bezleri eklemeyi de planlıyor.

Oluşturulan bu yapay silikon deri, insan görünümünü yüzde yüz taklit edemiyor. Ancak gelişen teknoloji ve yapılan yeni çalışmalar ile bu benzerliklerin de gün geçtikçe artacak gibi görünüyor. Tüm bu gelişmelere bakarak da bunun kısa bir süre içinde olacağını söylemek mümkün.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstangram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!