Anasayfa » Instagram IG TV Uygulamasını Kapatıyor
Teknoloji

Instagram IG TV Uygulamasını Kapatıyor

Instagram, video içerikleri tamamen Instagram uygulamasından yönetmek istediğini açıkladı. Şirket, IGTV uygulamasını kapatmanın yanında IGTV reklamlarını da platformdan kaldıracak.

IGTV uygulamasını kapatma kararı aldı. Yeni kararını yayımladığı bir blog gönderisinde duyuran Instagram, video içerikleri tamamen Instagram uygulamasından yönetmek istediğini açıkladı. 

Paylaşılan bilgilere göre, IGTV uygulamasının Mart ayının ortalarında yayından kaldırılması bekleniyor. Şirketin attığı bu adımın nedeni ise video süreçlerini sadeleştirmek istemesinden kaynaklanıyor. Hatırlarsanız Adam Mosseri, 2022 hedeflerini açıklarken videoların odak noktası olacağını dile getirmişti. Şirket, Reels ve video içerikleri platformda önceliklendirmeye devam ediyor. 

Geçtiğimiz aylarda, Profil sekmesinden IGTV’yi kaldırarak, Reels dışındaki tüm video içerikleri Instagram Video sekmesi altında toplayan Instagram, görünen o ki uzun süredir IGTV’den umudunu kesmişti. Bu noktada IGTV başlangıçtan beri tartışmalı bir format olduğunu hatırlatalım. Yayına alındığı günden bu yana geniş bir kullanıcı tabanına erişmekte güçlük çektiğini de söylemekte fayda var. 

Blog yazısında IGTV uygulamasını kapatmanın yanında IGTV reklamlarını da platformdan kaldırdığını açıkladı. Yayın içi video reklamları olarak bilinen IGTV reklamları, aynı zamanda içerik üreticiler için de bir gelir kaynağı olarak konumlanmaktaydı. Instagram’ın açıkladığına göre, içerik üreticileri yakın zamanda elde ettiği kazançlara dayalı olarak geçici aylık ödeme alacak. 

Instagram, gelir modellerini de Reels üzerine inşa ediyor. Önceki aylarda Reels reklamlarını duyuran şirket, şimdi de Reels bonus programı üzerinde çalışıyor. Bu program ile içerik üreticilerin her ay gelir elde etmesi planlanıyor. 

Ayrıca Instagram, platformunda en hızlı büyüyen içerik formatı Reels‘e daha fazla yatırım yapacağını açıkladı. Şirket, uzun video formatlarına sırtını çevirse de; Reels’in içerik süresini 1 dakikaya çıkarmak üzere test çalışmaları başlatmıştı. 

Etiketler