Anasayfa » iPhone Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?
Teknoloji

iPhone Batarya Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Apple, pilin yüzde 100 şarj edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Akıllı telefonlar için yıllardır merak edilen konuların başında bataryanın dolum kapasitesi yer almaktadır. Son zamanlarda mobil cihazlarda genellikle lityum iyon piller tercih ediliyor ve bu yüzden cihazın yüzde 100 şarj edilmemesi gerektiği söylenmekte.

iPhone Bataryasını Yüzde 100 Şarj Etmek Zararlı Olabilir

Apple, iPhone’larda lityum iyon piller kullanıyor. Performans ve kullanım ömrü açısından oldukça yenilikçi olmasına rağmen, lityum iyonun her şarjda hafifçe yıprandığını göz ardı etmemek gerekiyor. Bundan dolayı iPhone’un pil sağlığını kontrol etmelisiniz. Bunun için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı bölümüne gitmeniz gerekiyor.

Apple’ın iOS 13’ten bu yana sunduğu İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği sayesinde batarya ömrünü artırmanız mümkün. iPhone pilinin eskime hızını yavaşlatan ve yüzde 80’e ulaştıktan sonra şarj işlemini durduran bu özellik, gündelik şarj etme rutininizi de ölçmekte.

Apple, pilin yüzde 80’e kadar doldurulmasın ömrünü uzatmada etkili olacağını belirtmekte. Fakat İyileştirilmiş Pil Şarjı‘yla birlikte tamamen şarj olmasını isterseniz kilit ekranında çıkan bildirimden “Şimdi Şarj Et”i de seçebilirsiniz. Detaylı bilgi için Apple desteğe bu linkten ulaşabilirsiniz.

Apple yazılımsal olarak sunduğu avantajlara ek olarak sıcaklık konusunda da bazı önerilerde bulundu. Aşırı sıcak veya soğuk havaların iPhone batarya ömrünü kısaltabileceğini söyleyen Apple, ideal performansın 16°C ile 22°C arasında olacağını belirtiyor.

Daha uzun pil ömrü için ayrıca Düşük Güç Modu’nu da aktif edebilirsiniz. Ekran parlaklığını otomatik olarak kısan ve arka planda çalışan uygulamaları kapatan bu özellik, iPhone’un daha uzun süre çalışmasını sağlamaktadır.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Etiketler