Anasayfa » İstanbul Havalimanı’nda 5G Teknolojisi Aktif Edildi
Teknoloji

İstanbul Havalimanı’nda 5G Teknolojisi Aktif Edildi

Önemli bir adım atıldı ve uzun zamandır beklenen 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı içerisinde aktif edildi.

5G ağının tüm Türkiye’de ne zaman aktif edileceği henüz belli olmuş değil. Sayan, 2022 yılında 5G frekans ihalesini tamamlamayı, 2023 yılında da ilk sinyali vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini aktarmıştı. Sayan, aynı zamanda 5G’ye yönelik çalışmalarda, şebekelerin yerlileştirilmesinin en önemli öncelikleri arasında bulunduğunu vurgulamıştı.

Türkiye’nin 5G yolculuğu başlıyor” mottosu altında önemli bir adım atıldı. Türkiye’de hizmet veren üç büyük GSM operatörü (Turkcell, Türk Telekom ile Vodafone) ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun katıldığı İstanbul Havalimanı içerisinde düzenlenen tanıtım töreniyle, 5G ağı Türkiye’de ilk defa herkese açık olarak hizmete sunuldu.

5G destekli akıllı telefonlara sahip kişilerin (Türkiye’de şu an satılan destekli modeller var) İstanbul Havalimanı içerisindeki belirli yerlerde deneyebileceği 5G teknolojisi, 4G’ye oranla çok daha yüksek hız sunuyor ve uygun şartlarda büyük oranda daha düşük gecikmeyle çalışıyor. Yapılan açıklamaya göre destekli cihazlar ile mobil olarak 1 Gbps ve üstü internet hızı elde edilebiliyor.

Bu hıza İstanbul Havalimanı içerisinde de çıkılabileceği düşünülmekte. 5G’ye adım atacak operatörlerin yurt dışında olduğu gibi Türkiye’de de çok ama çok büyük altyapı yatırımları yapması gerekiyor.

5G teknolojisi 4G’ye oranla çok ama çok daha yüksek hızlar getiriyor ancak bunun için çok daha fazla sayıda bağlantı donanımı gerekiyor. Türkiye’de 5G’nin en büyük donanım sağlayıcılarından birisi sürpriz olmayacağı üzere Huawei olacak. Ancak başka firmalar da aktif olarak çalışmalar içerisinde. Örneğin geçtiğimiz ay Nokia ve Karel firmaları Türkiye’de 4G / 5G baz istasyonlarını üretmek için bir araya geldiklerini duyurdu.