Anasayfa » İstanbul Sarı Alarma Geçti
Flaş Haber Yaşam

İstanbul Sarı Alarma Geçti

istanbul-sari-alarma-gecti

Beklenen Yoğun Kar Yağışı İstanbul’u Sarı Alarma Geçirdi

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamalara göre yurdun birçok ilinde kar yağışı bekleniyor. Mega kent İstanbul’da dört gün aralıksız kar yağacağı bilgisi paylaşıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, mega kent İstanbul’da 10 mart perşembe gününden itibaren kuvvetli, yoğun kar yağışlarının, poyraz fırtınasının ve kuvvetli soğuk havanın etkili olacağını açıkladı. Meteoloji Genel Müdürlüğü ve Afat, İstanbul il genelinde kar kalınlığının 10-20 santimetre, kentin kuzey bölgelerinde ve boğaz kesimlerinde deniz etkili yoğun kar sağanakları sebebiyle 20 santimetre kadar kar yağışı beklendiği belirtildi.

Mega Kent İstanbul’da Okullar Tatil Edildi

İstanbul’da beklenen kar yağışı üzerine Vali Ali Yerlikaya’dan açıklamalar peşpeşe gelmeye başladı. Vali Yerlikaya beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul’da bütün eğitim ve öğretim kurumlarında ‘yüz yüze eğitim’ faaliyetlerine 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar ara verildiğini belirtti. Ayrıca İstanbul Valiliği, otogarlar, üniversiteler ve motokuryeler için de önemli kararlar aldı.

İstanbul Valiliğinin Karla Mücadeleye Karşı Aldığı Önlemler

İstanbul Valiliği, geçen ay yaşanan kar çilesinden sonra kent genelinde beklenen yoğun kar yağışına karşı erkenden yeni tedbirler aldı. Valilik tarafından yapılan açıklamada;

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 09.03.2022 tarihli toplantısında;

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden bugün saat 10.30’da alınan verilere göre 10 Mart 2022 Perşembe günü (Yarın) İstanbul için TURUNCU alarm verilmiştir. Öngörülen raporlar ve beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle;

10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren; İlimiz dahilindeki bütün resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları ile halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmî okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kursları, 

Kur’an kursları ile 4-6 yaş arası ana sınıfları da dahil olmak üzere; bütün eğitim kurumlarında eğitim faaliyetlerine 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar ara verilmesine,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı özel kreş ve gündüz bakımevleri ile çocuk kulüplerinde 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar faaliyetlere ara verilmesine,

İstanbul’da bulunan Üniversite Rektörlerimizle yapılan istişareler doğrultusunda ilimizde yükseköğrenime 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar ara verilmesine,

Kurumlarımızca zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; güvenlik, sağlık ve ulaşım hizmetleri dışında memur, işçi ve diğer personelin 10 Mart 2022 Perşembe günü idari izinli sayılmalarına karar verilmiştir.

Saygıdeğer hemşehrilerimizin karla mücadele konusunda alınan önlemlere verdikleri destek ve gösterdikleri anlayış için teşekkür ediyoruz. İfadeleri yer aldı.

Beklenen Kar Yağışı Nedeniyle Metro Ve Marmaray Seferleri Uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Mega kent İstanbul’da beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle 9-13 Mart’ta Marmaray seferlerinin gece saat 02.00’ye kadar devam edeceğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul’da beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle Marmaray seferlerimiz 9-13 Mart tarihleri arasında gece saat 02.00’ye kadar vatandaşlarımıza hizmet verecektir” ifadeleri yer aldı.

İstanbul’da beklenen kar yağışı nedeniyle 13 Mart Pazar gününe kadar metro, füniküler ve tramvay hatlarında bazı seferler saat 02.00’ye kadar uzatıldı.

Metro İstanbul’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “İstanbul’da beklenen kar yağışı nedeniyle 9 Mart Çarşamba gününden, 13 Mart Pazar gününe kadar M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M9 metro, F1 füniküler ve T1, T4, T5 tramvay hatlarımızda seferlerimiz 02.00’ye kadar uzatılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Kar Yağışı Kaç Gün Etkili Olacak?

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan en son açıklamalara göre İstanbul’daki soğuk havanın, kar yağışlarının ve kuvvetli rüzgârın önümüzdeki hafta başına (14 Mart Pazartesi) kadar devam etmesi bekleniyor.

Beklenen yoğun kar yağışı ve yaşanacak fırtınalar nedeniyle ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi, kar yağışı sırasında görüş mesafesinde azalma, ağaç, direk devrilmesi ile çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. İfadelerine yer verildi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!