Anasayfa » Kripto para madenciliği (mining) nedir ?
Kripto Para Teknoloji

Kripto para madenciliği (mining) nedir ?

kripto-mining-nedir1

Kripto para, sanal olarak kendi piyalarında borsalarında yer alırlar. Bu borsada oldukça fazla işlem yapılabilir ve bunlardan biride mining (madencilik) adı verilen kazım işlemidir.

Kripto para madenciliği (mining) nasıl yapılır?

Madencilik, bir blok zincirinde yeni işlemleri onaylama ve kaydetme işlemi için kullanılan terimdir. Madenciler, blok zincirine yeni bloklar eklemek için şifreleme bulmacalarını çözmeye önemli hesaplama gücünü veren insanlardır. Madencilik, bu bulmacayı çözme eylemidir.

Güçlü ekran kartı işlemcileri olan bilgisayarlar ile veya özel ekipmanlar makineler ile yapılan mining, blok zincir yaratmayı sağlar ve yeni bir blok zincir üretmek için çok fazla matematiksel tabanlı işlemlerle uğraşmak gerekir. Gün geçtikçe daha da zorlaşan mining işlemleri için çok sağlam ekipmanlara ihtiyaç vardır. Mining yapan insanlardan dolayı ülkemizde ve dünyada bir süre bilgisayar için ekran kartları oldukça azalmış ve fiyatları çok artmıştı.

Kripto para madenciliği (mining) türleri nelerdir?

Bireysel madencilik veya tek madencilik:

Büyük işlemler ve çok insan gerekmeyen kişinin tek başına yapabileceği mantığına dayalı madenciliktir. Kazdığınız tüm coinler ve işlem ücretleri her şey size bağladır. Hesaplama karmaşıklığını sağlamak için büyük bir hash oranı gerektiğinden, ekipman performansı oldukça önemlidir. Bireysel madencilik, diğerler madenciliklere göre biraz daha basitte kalacağı için yeni kripto para birimleri için daha uygundur.

Çiftliklerde toplu madencilik:

Çiftlik, madencilerin işlem güçlerini birleştiren bir sunucudur. Yeni blokların oluşturulmasını sağlayan ortak bir bilgi işlem ağıdır. Kazılan kripto paralar, miktara göre madenciler arasında bölünür. Büyük kripto para birimlerinin artan ağ karmaşıklığından dolayı çiftliklerin önemi ve sayısı gittikçe artmaktadır.

Bulut madenciliği:

Endüstriyel ölçekte madencilik yapan bir hizmetten bilgi işlem gücünü kiralanır. Bu durumda artık kendi çiftliklerinizi başlatmanıza ve bakımını yapmanıza gerek yoktur onlar her şeyi yaparlar. Kripto paraları çıkarırken başkasının işleri için ödeme yaparsınız. Bulut madenciliği, oldukça sabit büyük yatırımlar olmadan kazınma katılmayı bir mantık çorbada benimde tuzum olsun demek gibir.

Kripto para madenciliği (mining) Ekipmana göre mining nelerdir?

ASIC tabanlı madencilik:

En güçlü mining yöntemlerinden biri olan ve Uygulamaya Özel Entegre Devreler olan ASIC madenciliği, oldukça karışık hesaplama kabiliyetine sahiptir ve içinde çok sayıda işlemci bulunur. Bu iş için geliştirilen özel cihazların enerji tüketimi de oldukça fazladır. Kripto piyasasında bitcoin gibi baba denilen coinlerin madenciliğinde ASIC madenciliği kullanılır.

CPU tabanlı madencilik:

Madencilik için CPU’lar kullanılabilir. CPU ile mining yapmak için bilgisayara bir yazılımı vardır. Bu madencilik türünde yüksek hesaplamaya ve karşıklık bulunmaz.

GPU tabanlı madencilik:

Güçlü bir ekran kartı aracılığıyla bu işlemler yapılır. Ana görev ve sorumluluk ekran kartındadır ve ekran kartı karmaşık problemlerin çözümü aşamasında oldukça önemlidir. Ayrıca ekran kartının overclock yeteneğinin yüksek olması , işlem sırasında performansı arttıran bir diğer olaydır. Ekran kartları, bu işlemler için CPU’lardan daha güçlüdür ve saniyede daha fazla işlem yapabilirler. Hesaplama odaklı olan ekran kartı, Ethereum için en çok kullanılan işlemdir.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!