Anasayfa » Kullandığınız monitör kaç Hz? Monitörünüzü tam performans kullanıyor musunuz?
Teknoloji

Kullandığınız monitör kaç Hz? Monitörünüzü tam performans kullanıyor musunuz?

hz-farkı1
Monitörün veya ekranın yenileme hızı hertz (Hz) cinsinden ölçülür ve gösterdiği görüntüyü ne kadar hızlı yenileyebileceğinin bir göstergesidir.

144 Hz’lik bir monitörünüz varsa ekran saniyede 144 kez kendini yeniler. Buda demek oluyorki yüksek Hz değerli monitörler daha akıcı bir kullanım sağlar.

Monitörler, her amaçta kullanılıyor olabilir ve konu yenileme hızı ise, oyunculardan tasarımcılara kadar pek çok kullanıcı için oldukça önemlidir. Her monitör, 144 Hz ve 240 Hz’yi desteklemeyebilir veya bunun için bir ekran kartı gerekebilir.

Teknik olarak yüksek yenileme hızı daha iyidir kullanım açısından akıcı bir görüntü sunar. Ancak bir monitörün yüksek yenileme hızına sahip olması, her zaman daha iyi olduğu söylenemez. Hz değerleri arasındaki fark bilgisayarı kullanım amacınıza göre değişir.

Standart bir kullanıcıysanız (e-postalarınızı kontrol etmek, internette gezinmek, Office ürünlerini kullanmak) gibi günlük kullanımları yapıyorsanız ihtiyacınız olan 60 Hz’lik bir monitör olacaktır.

Oyuncular için üretilen oyuncu monitörleri 240Hz yenileme hızıyla gelse de, her zaman otomatik olarak en üst yenileme hızını kullanmadığını sizin girip düzeltmeniz gerekebilir. Örneğin çoğu dizüstü bilgisayarın ekranı, 144 Hz desteklese bile pilden tasarruf edebilmek için 60 Hz olarak belirlenir.

Siz monitörünüzü kaç Hz kullanıyorsunuz? Monitörünüzü doğru Hz de mi kullanıyorsunuz ?

Bunu öğrenmek için yapmanız gerekenler:

  • Adım 1: Windows ana ekranındayken mouse’a sağ tıklayın ve açılan menüdeki “Görüntü Ayarları” kısmına gidin.
  • Adım 2: Menünün sol tarafında yer alan sütundan “Ekran” ifadesini seçin.
  • Adım 3: Ekran bölümüne eriştikten sonra en alt kısımda yer alan “Gelişmiş görüntü ayarları” bölümüne gidin.
  • Adım 4: Alt kısımda “Yenileme hızı” başlığı olduğunu göreceksiniz. Yenileme hızı tablosunda yazan değer ekranınızın kaç Hz olduğunu gösterir.

Eğer ekranınızın farklı yenileme hızlarını destekliyorsa (çoğu standart olarak 60 Hz ile gelir, ancak 144 Hz veya 240 Hz desteğine sahip olabilir) ve bunu kendiniz yükseltmeniz gerekir.

İşte böyle.

Not: Bu görseller ve adımlar windows 8-10 ve üstü sürümelr için geçerlidir eğer Windows 7 veya Windows XP kullanıyorsanız, Başlat Menüsü’nden Denetim Masası’na denetim Masası’nda “Görünüm ve Kişiselleştirme” seçenekleri altında bulunan “Ekran” sekmesine tıklayarak yenileme hızını görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!