Anasayfa » Meta, dijital para projesini sonlandırdı
Kripto Para Teknoloji

Meta, dijital para projesini sonlandırdı

diem-coin

 Facebook İsmini Meta olarak değiştirdikten sonra kripto para alanında oldukça aktif olması bekleniyordu. Ama tam tersi olarak Diem isimli dijital para projesini resmen sonlandırma kararı aldı. Meta, Diem’in isim haklarının satışı için bir alıcı aramaya başladı.

Düzenleyici baskılar projenin sonunu getirdi

2019 yılında Libra ismiyle, dijital para biriminin ABD doları endeksli olacağı yönündeydi. Ayrıca bu yeni para biriminin Facebook’ta kullanılacağı düşünülüyordu. Ama hiçbir şey plana uymadı. Başta ABD’li düzenleyiciler, bu projeye baskı uygulamaya başladı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Diem hakkında Senato önünde ifade vermek zorunda kaldı.

Kripto paraların evrensel finans sistemi üzerindeki kontrolü sallantıya sokacağı, illegal işler için oldukça rahat kullanılabilir olması ve kullanıcı gizliliğine hasar vereceği fikri yer alıyordu.

Projeye ilk başta büyük ismin katılacağı açıklanmıştı. Visa, Mastercard ve PayPal’ın aynı paydada buluşması ilk başta kamuoyunda dikkatleri çekse de, yaşananlardan sonra bu üçlü Diem projesinden çekildiğini açıkladılar.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!