Anasayfa » Mozambik’ten Starlink Şirketine Lisans
Teknoloji

Mozambik’ten Starlink Şirketine Lisans

mozambik-starlink-lisans

Mozambik, Elon Musk’ın Starlink Şirketine Lisans Veren İlk Afrika Ülkesi Oldu

Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik, Elon Musk‘a ait Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX‘e bağlı Starlink şirketine lisans veren ilk Afrika ülkesi oldu.

Mozambik, Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX‘e bağlı Starlink şirketine lisans veren ilk Afrika ülkesi oldu. Mozambik Ulusal İletişim Enstitüsünden (INCM) yapılan açıklamada, ”Starlink uydu interneti projesinin ülkedeki bilgi ve iletişim teknolojisine muazzam katkılarda bulunacak” ifadelerine yer verildi. Lisansın bugün şirkete teslim edileceği ve uydu internetinin ülkede var olan teknolojilerin korunarak çeşitliliğin sağlanmasına katkı sunacağı belirtildi.

Starlink Uydu İnterneti Projesi Nedir?

Starlink uydu internet projesi, Elon Musk’a ait Amerikan uzay şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX şirketi ayrıca bazı uydularını keşif ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

2020 yılı Eylül ayı itibarıyla SpaceX 775 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’tan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Spacex, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027’de tamamlanması hedefleniyor.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!