Anasayfa » Müzik Dinlemenin Akıl Sağlığına Yaptığı Devasa Katkısı Açıklandı
Müzik Teknoloji Yaşam

Müzik Dinlemenin Akıl Sağlığına Yaptığı Devasa Katkısı Açıklandı

muzik-saglıgı
“Müzik ruhun gıdasıdır”

Günümüze kadar gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarla her seferinde doğruluğu kanıtlanmıştır. Müzik dinlemenin zihinsel sağlığa pozitif etkisi olduğu kanıtlanırken, yapılan yeni bir araştırma bu etkinin ne kadar büyük ve önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıktı.

26 farklı bilimsel araştırmanın sonuçlarıyla yapılan yaraştırmada, müzik dinlemenin akıl sağlığını spor yapmak kadar oldukça olumlu etkilediğini sonuçlandı. Araştırma, müzik terapisinin daha fazla yaygınlaşması için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

779 katılımcıyla gerçekleşen 26 farklı bilimsel çalışmanın sonuçlarının derlendiği bu araştırmada, müzik dinlemenin, çalmanın ve söylemenin zihinsel sağlığa kilo vermek ya da düzenli olarak egzersiz yapmak kadar katkı sağladığını sonuçlandı. Ve ayrıca müziğin gelecekte bir tedavi yöntemi olmasının önü açıldı.

Jama Network’te yayımlanan araştırmaya göre müzik kaynaklı zihinsel sağlık iyileşmesi, fiziksel egzersiz veya kilo verme programlarını uygulayan kişilerde görülen aynı türde etkinin ‘ucundan da olsa’ aynı seviyede sonuçlandı. Araştırma, özellikle müziğin refahı ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesini (bir kişinin bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal iyilik hali) yüksek ölçüde geliştirdiğini gösterdi. 

Araştırmacılar, sekiz çalışmadan oluşturdukları bir alt gruptan elde ettikleri sonuçla birlikteyse klinik müzik tedavilerinin çeşitli koşullarda sağlıkla ilgili yaşam kalitesini arttırdığı ortaya çıktı. Tedavilerin oldukça iyi sonuç verdiğinin bireyler arasında önemli derecede fark ettiğine vurgulandı. Yine de bilim insanları, araştırmaların sonucunda belirli klinik ve halk sağlığı senaryolarında tedavinin kullanımı için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu da belirtti.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!