Anasayfa » NASA, Artemis projesini duyurdu!
Teknoloji

NASA, Artemis projesini duyurdu!

ay-nasa-uzay-fırlatma
NASA, yakında başlayacak olan “Artemis I” projesini basit bir videolar ile tanıttı

NASA 50 yılın ardından ilk insanlı Ay görevine hazırlanıyor. Artemis projesi ile Ay’a astronot göndermeye hazırlanan NASA, uzun zamandır testlere devam ediyor. Çalışmalarına ve testleri tüm hızıyla devam eden şirket, yakında başlayacak olan “Artemis I” görevini basit videolar ile duyurdu.

NASA yakın zamanda Ay’a insan göndermek istiyor

Uzay projesini daha fazla insan ile paylaşmak isteyen NASA, “Artemis I” projesini oldukça kolay şekilde anlatan anlatan üç açıklayıcı video paylaştı. M “Artemis I”, NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve Orion uzay aracı ile birlikte yaz ayları içerisinde fırlatılacak.

“Artemis I”, Ay’a insan gönderme projesinin ilk ayağını oluşturuyor. Buna göre “Artemis I”, mürettebatsız olarak belli bir yörüngede uçacak. Eğer her şey güzel ve yerinde olursa “Artemis II” görevi ile ikinci bir test uçuşu daha yapılacak. 2025 yılına gelindiğinde ise “Artemis III” görevi ile Ay’a ilk kadın ve siyahı insanın ayak basması hedefleniyor.

Paylaşılan ilk animasyonda SLS roketinin, “Artemis I” projesinde Orion uzay aracına nasıl güç vereceğini gösteriyor. Uzay aracının fırlatılmasından ardından roketin uzay aracından ayrılıyor. Sonrasında ise diğer kapsüllerin uzay aracından ayrılarak, Orion’un nasıl bir rota izleyeceği basit bir dil ile anlatılıyor.
İkinci videoda ise Orion’un Ay’a yaklaştıktan sonra karşılaşacağı durumlar ele alınıyor. Ay’ın yerçekimi etkisine girecek olan Orion’un motorlarının ateşlenmesi ile uydunun yörüngesine girmesi ve burada 6 gün geçireceği anlatılıyor. Bu süreçte NASA, Ay yüzeyi ve uzay aracının performansı hakkında yeni veriler elde etmeyi amaçlıyor.
Bu aşamadan sonrasını ise Orion’un Dünya’ya dönüş yolu başlıyor. Motorları tekrar ateşlenerek Ay’ın yörüngesinden çıkarılacak olan Orion, 5 gün içerisinde tekrar Dünya’ya dönecek. Uzay aracı, Dünya’nın atmosferine yaklaşık 40 bin km/s bir hızla girecek ve bu esnada araçta büyük bir baskı olacak. Özel olarak tasarlanan ısı kalkanı ve inişten kısa bir süre önce açılacak paraşütler ile uzay aracının güvenli bir şekilde Dünya’ya iniş yapması planlanıyor.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!