Anasayfa » NASA, rekor kıran uçuş videosunu paylaştı!
Teknoloji

NASA, rekor kıran uçuş videosunu paylaştı!

nasa-helikopter
NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, 25. uçuşuyla rekor kırdı.

NASA, Ingenuity’nin rekor kıran bu uçuşuyla ilgili bir video paylaştı. Bu uçuş, gelmiş geçmiş en uzun ve en hızlı uçuş olmasıyla dikkatleri çekti.

Ingenuity, saatte 12 mil hızla 704 metre mesafe kat etti

29. uçuşuna hazırlanan Ingenuity Mars helikopterinin, siyah-beyaz navigasyon kamerası, rekor kıran uçuşun görüntüsü ortaya çıktı. NASA’nın jet uçağından Ingenuity ekibi başkanı Teddy Tzanetos uçuşla ilgili, “Rekor kıran uçuşumuz için, Ingenuity’nin aşağıya bakan navigasyon kamerası bize Mars yüzeyinin 33 fit üzerinde saatte 12 mil hızla süzülmenin nasıl bir his olduğuna dair nefes kesici bir his verdi.” şu ifadeleri kullandı

33 fit (10 metre) yüksekliğe ulaştıktan sonra, helikopter güneybatıya yükselerek maksimum hızına üç saniyeden kısa sürede ulaşıyor. Son olarak, iyi bir iniş noktası sağlayan düz ve özelliksiz arazide bulunuyor.

Navigasyon kamerası, helikopter yüzeyden 1 metre yükseklikte olduğunda devre dışı bırakılacak şekilde düzenlendi. Bu, kalkış ve iniş sırasında oluşan tozun, navigasyon sistemini etkilememesi için yardımcı oluyor. Ayrıca helikopterin güç durumuna girmesinden sonra görev denetçileri Ingenuity ile iletişimi kaybetti.

19 inç yüksekliğindeki helikopter, gezegenleri keşfetmenin yen bir yolu olarak tasarlandı. Ayrıca Mars üzerinde 28 uçuş gerçekleştirmesiyle de beklentileri oldukça karşıladı.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/05/NASA-rekor-kiran-ucus-videosunu-paylasti.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Perseverance‘a yardımcı olmak için gönderilmiş olan Ingenuity, kendini 25. uçuşunda kanıtladı. Helikopter şimdi, altı lityum pilini şarj etmek için güneşten yeterli enerjiyi bekliyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!