Anasayfa » Netflix’in hisseleri yüzde 20 düştü
Ekonomi Teknoloji

Netflix’in hisseleri yüzde 20 düştü

Netflix'in hisseleri, rekabetin şirketin büyümesine zarar verdiğini kabul etmesinin ardından Cuma günü %21.8 düştü.

Netflix‘in hisseleri, şirketin diğer online video izleme platformlarıyla rekabetin şirketin büyümesine zarar verdiğini  kabul etmesinin ardından Cuma günü %21.8 düştü. Bu, hisselerin %25 düşmesi 25 Temmuz 2012’den bu yana Netflix’in hisselerinin en hızlı değer kaybettiği gün olarak tarihe geçti. Aynı zamanda, şirketin hisse senedinin yaklaşık %28 düştüğü 27 Temmuz 2012’den bu yana Netflix’in en kötü haftası.

Analistlerin ve uzmanların Netflix kullanıcı sayısı ve kazanç beklentisini aşmasına ve gelir beklentileriyle uyumlu olmasına rağmen, bu açıklama yatırımcıları sarstı. Netflix yöneticileri, potansiyel rakipler olarak uyku gibi insanların vakitlerini ayrdıkları diğer aktivitelerin bu düşüşün nedenleri arasında olduğunu ve kullanıcıların zamanlarıyla yapabilecekleri her şeyin şirket için rekabet usuru olduğunu iddia ettiler.

Ancak, Disney ve hatta CNBC’nin sahibi NBC Universal‘ın de online video izleme platformu rekabetine girmesiyle rekabet kızışırken bile, Netflix liderleri çoğunlukla yeni rekabet ortamında yeni yükseltilen zamlı fiyatlarını ve kurumsal kimliklerini koruma konusunda kararlılar.

Şirket, Perşembe günkü hissedarlar toplantısında, “Bu ek rekabet marjinal büyümemizi biraz etkiliyor olsa da, bu yeni akış alternatiflerinin piyasaya sürüldüğü her ülke ve bölgede büyümeye devam ediyoruz” diye açıklama yaptı.

Netflix’in geçen hafta ABD ve Kanada’da fiyatlarını artırdığı ve standart planını ayda 13,99 ABD Dolarından 15,49 ABD Dolarına yükselttiği göz önüne alındığında, firmanın kullanıcılarını rakip firmalara kaptırma endişesi sürüyor. Diğer alternatiflerle tüketicilere sunulan, daha düşük fiyatlar Netlix’in lehine gibi gözükse de Netflix rakiplerinden daha geniş bir içerik yelpazesi olmasına güveniyor.

Geçen Yıla Oranla Hisseleri Yükseldi

Abone sayısındaki yavaşlamaya rağmen Netflix’in gelirleri 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19’luk artışla 26.7 milyar dolara ulaşmıştı. Firmanın net kârı ise 2.7 milyar dolardan 5.1 milyar dolara çıktı.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!