Anasayfa » Nvidia, RTX 3090 Ti ekran kartı üretimini geçici olarak durdurdu
Teknoloji

Nvidia, RTX 3090 Ti ekran kartı üretimini geçici olarak durdurdu

27 Ocak’ta piyasaya sürülmesi beklenirken Nvidia şirketi, BIOS ve donanım sorunlarını gerekçe göstererek yönetim kurulu ortaklarından GeForce RTX 3090 Ti üretimine ara verilmesini talep etti.

NVIDIA‘nın 3090 Ti‘ye ait lansman tarihini hiçbir zaman resmi olarak açıklamadığını belirterek başlayalım. Şirket, bu ay içinde karta ait teknik detayların daha fazla şekilleneceğini belirtmişti. Teknik olarak konuşacak olursak, Şubat ayı için belirlenmiş bir çıkış tarihi ile daha fazla ayrıntı (özellikler, fiyatlandırma) içeren resmi bir duyuru yapılabilir.

RTX 3090 Ti Özellikleri Neler?

RTX 3090 Ti10752 CUDA çekirdeği, 21 Gbps‘e varan bant genişliği sunan 24 GB GDDR6X bellek,16 pinli güç konnektörü ve 450W TDP değeri ile Nvidia’nın yeni amiral gemisi olmaya hazırlanıyor. 

Şirkete göre, hem BIOS’ta hem de donanımda ciddi sorunlar var. Ayrıntılar kesin olarak netleşmiş değil, bu nedenle yönetim kurulu ortaklarının halihazırda üretilmiş olan kartları revize etmeleri veya NVIDIA‘dan bir çözüm beklemeleri gerekip gerekmediği henüz bilinmiyor.