Anasayfa » Nvidia’nın Hackerlar yüzünden başı belada!
Teknoloji

Nvidia’nın Hackerlar yüzünden başı belada!

Nvidia‘yı hackleyerek yaklaşık 1 TB veri çalan Lapsus$ adlı grup, LHR ve açık kaynak sürücü talebi ile şirketi oldukça zorluyor.

Geçtiğimiz günlerde hackerların hedefi haline gelen Nvidia siber saldırıya uğradığını resmi olarak kabul edip, şirketten yaklaşık 1 TB boyutunda veri çalan hırsızlar, verilerin herkese açılmaması için “Kripto para madenciliğine engel olmayın!” mesajını verdi.

Kendisine Lapsus$ adını veren bir fidye yazılımı grubu, Nvidia’den elde ettiği veriler arasında sürücü ve bellenim yazılımlarınına ek olarak şema ve kaynak kodların yer aldığını belirtti. Bunun yanı sıra 71335 çalışana ait kullanıcı adı, kriptografik karmalar ve daha birçok veri bu grubun eline geçmiş durumda.

Lapsus: Nvidia LHR’yi kaldıracak, sürücüleri açık kaynak yapacak

Lapsus$ grubu bu verilerin herkese açık bir şekilde paylaşılmaması için Nvidia’dan ne istediğini açıkladı: LHR yani Lite Hash Rate kısıtlamasının kaldırılması. Bu kripto para madencileri nedeniyle ekran kartlarının adeta bulunamadığı günümüzde Nvidia’nın madencilik karşısında aldığı bir önlem.

Nvidia, Şubat 2021’de GeForce RTX 3060 modellerini tanıtırken LHR’yi duyurdu. Üç ay sonra ise LHR’yi GeForce RTX 3080, 3070 ve 3060 Ti ekran kartlarına getirdi. LHR yani ‘Lite Hash Rate‘ ekran kartının kazma performansını ciddi bir biçimde azaltıyor. Son dönemde ortaya çıkan yazılımlar ile bu limit büyük oranda aşılabiliyor olsa da, LHR olmayan ekran kartları madencilik piyasasında çok daha değerli bir hal almakta.

Grup üyeleri yaptıkları açıklamada, Tüm 3000 serisi ekran kartlarında LHR’nin kaldırılmaması halinde donanımlar ile alakalı bilgilerin olduğu devasa klasörü herkese açık bir şekilde yayınlayacaklarını duyurdu.

– Sürücüleri açık kaynak yapmamanız halinde; herkesin sadece sürülerinizin sırlarını değil, aynı zamanda grafik ve bilgisayar yonga setleri için en sıkı korunan ticari sırlarınızı da bilmesi için tüm silikon çip dosyalarını yayınlayacağız.

Nvidia yetkilileri şimdilik bu taleplere nasıl cevap verecekleri konusunda bilgi paylaşmaktan kaçınıyor.

Etiketler