Anasayfa » Öldükten sonra sosyal medya hesaplarına ne olur?
Teknoloji

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarına ne olur?

oldukten-sonra-sosyal-medya-hesaplarına-ne-oluyor
Günün her alanında her saatinde kullandığımız sosyal medya hesaplarımıza biz öldükten sonra ne olacak?

Facebook

Facebook, kullanıcılara bu tür olaylarda kullanmak için iki farklı seçenek sunuyor. Bu iki seçenekten birincisi eğer isterseniz hesaplarınızı anıtlaştırabilirsiniz diğer bir seçenekte Facebook’tan kalıcı olarak silinmesini talep edebilirsiniz.

Anıtlaştırılmış hesaplar

Anıtlaştırılan hesaplar, bir kişi vefat ettikten sonra kişinin tanıdıklarının ve ailesinin beraber anılarını paylaşmasına yarayan bir yerdir. Bu hesapların temel özellikleri şunlardır:

  • Kişinin profilinde adının yanında ‘’Anısına’’ yazar.
  • Hesabın gizlilik ayarlarına bağlı olarak, kişinin arkadaşları anıtlaştırılmış zaman tünelinde anılarını paylaşabilir.
  • Kişinin paylaştığı içerikler (ör. fotoğraflar, gönderiler) Facebook’dan silinmez.
  • Anıtlaştırılmış hesaplar “Tanıyor Olabileceğin Kişiler” önerileri, doğum günü hatırlatmaları, reklamlar gibi herkese açık alanlarda gösterilmez.
  • Anıtlaştırılmış bir hesaba hiç kimse giriş yapılamaz.
  • Anıtlaştırılmış bir hesaba hesap varisi dışında bu hesaplarda değişiklik yapılamaz.
  • Geçerli bir anıtlaştırma talebi olması halinde, yöneticisinin hesabı anıtlaştırılan tek yöneticili Sayfalar Facebook’tan kaldırılır.
Hesap varisleri

Anıtlaşmış hesabı yönetmesi için seçilen kişidir. Facebook, bu tür durumlarda hesap varisi olmak için şart koşmaz, ancak anıtlaştırılmış hesaba gelen arkadaşlık isteklerinin kabul edilmesi, saygı amaçlı profil resmi ve kapak fotoğrafının değiştirilmesi gibi birçok şey için hesap varisi gereklidir.

Vefat etmeniz durumunda hesabı silme

Eğer öldükten sonra hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları yapmanız gerekiyor. Hesabınızın tamamen silinmesi için birinci dereceden yakınınızın öldüğünüzü resmi belgelerle platforma iletmelidir. Bundan sonra tüm mesaj, fotoğraf, gönderi, yorum, ifade ve bilgilerinizin Facebook’tan derhal ve kalıcı olarak kaldırılacaktır. 

  • Ayarlar ve Gizlilik’i seçin ve ardından Ayarlar’a tıklayın.
  • Anıtlaştırma Ayarları’na tıklayın.
  • Aşağı inin, Vefat ettikten sonra hesabının silinmesini talep et’e ve Ölümden Sonra Sil’e tıklayın.

Instagram

Instagram, bu durum halinde hesabı anıtlaştırma veya tamamen silme seçenekleri bulunuyor. Ancak Facebook’un aksine hesap varisi seçilmesinin yanı sıra tüm bu ayarları ölmeden önce gerçekleştirmenize izin vermeyen instagram, hesabınızın anıtlaştırılması veya tamamen silinmesi için birinci dereceden yakınınızın öldüğünüzü resmi belgelerle kanıtlamasını zorunlu tutmaktadır.

Hesabınızı anıtlaştırmak için, ölüm ilanı veya gazete haberi gibi belgeleri talep ederken, hesabın tamamen silinmesi için de vefat eden kişinin doğum belgesi, ölüm belgesi ve vefat eden kişinin veya mirasının yasal temsilcisi olduğunuza dair bazı resmi belgeler istiyor.

Twitter

Twitter‘da vefat eden kişiye ait hesabın devre dışı bırakılması için kişinin yasal mirasçısı veya onaylanmış birinci derece aile üyesi ile birlikte bu süreç ilerliyor.

öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız

Hesabın tamamen kaldırılması için birinci derece aile üyeleri ve kişi adına hareket etme yetkisine sahip kişilerin online form doldurarak platformla iletişime geçmesi gerekiyor.

İsteğin ulaşmasının ardından vefat eden kişi hakkında bilgiler, başvuran kişinin kimliğinin kopyası ve vefat eden kişinin ölüm sertifikası gibi ek ayrıntıların sunulması için gereken talimatlar e-posta ile iletiliyor. Bu olaylardan sonra belgeler ve her şey incelenecektir ve hesap silinecektir.

YouTube – Google

YouTube, Google hesaplarıyla beraber çalışmaktadır. Bu nedenle Google kullanıcıları, ölmeden önce belirli bir süre işlem yapılmadığında hesaplarına ne olacağını belirlemek için ‘’Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi’’ni uygulayabilirler.

öldükten sonra sosyal medya hesaplarımız

Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi, kullanıcıların belirli bir süre etkin olmamaları durumunda hesap verilerinin bazı kısımlarını paylaşmaları, bunu birilerine haber vermeleri veya hesabın silinip silinmeyeceğini belirlemek için kullanabileceği bir yöntemdir. Bu aracın kullanılması durumunda öldükten sonra Google ve YouTube hesabınız tamamen kaldırılacaktır.

Eğer bu araç kullanılmaz ise vefat ettikten sonra birinci dereceden akrabalar veya seçilen temsilci, söz konusu hesabı kapatmak veya hesaptan veri almak için gerekli belgelerle platforma talepte bulunabilirler.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!